تبلیغات
اس ام اس عاشقانه"فلسفی"تولد "سرکاری"عکس های دیدنی - چنین روزی در ایران و جهان(17 شهریور 8 سپتامبر)
چهارشنبه 17 شهریور 1389

چنین روزی در ایران و جهان(17 شهریور 8 سپتامبر)

   نوشته شده توسط: سوزی مانکن    نوع مطلب :پادشاهان و تاریخ ایران و جهان ،

 

دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و بالعکس

چنین روزی در  ایران

 

یمنی ها در طاق کسری ـ اخراج حبشی ها از یمن توسط دو سپاه کرمان و فارس
بقایای تالار ملاقاتهای عمومی خسرو انوشیروان ساسانی در عراق امروز

هشتم سپتامبر 562 میلادی (17 شهریور) تنی چند از سران یمن در تالار معروف به طاق كسری در شهر تیسفون (36 کیلومتری بغداد امروز) پایتخت آن زمان ایران با خسروانوشیروان، شاه وقت ایران ملاقات كردند و از او خواستند كه برای اخراج حبشی ها از وطنشان نیرو به یمن فرستد. ارتش مسیحیان حبشه با استفاده از اختلافات داخلی سران قبایل یمن، این سرزمین را تصرف كرده بود. شاه ساسانی (به نوشته تاریخ طبری «انوشروان» و به گفته سعدی «نوشیروان») پس از تبادل نظر با مشاوران خود و افسران ارشد، این درخواست را پذیرفت و دستور داد كه سپاه کرمان ـ سیستان و سپاه پارس (استان فارس) با كشتی به یمن فرستاده شوند. خسروانوشیروان در آن روز پس از پذیرفتن مردم عادی (عوام الناس) كه از مقامات كشوری شكایت داشتند در تالار كاخ خود، به نوشته تاریخ بلعمی «ایوان كسری در مدائن»، و دریافت شكایات آنان و شنیدن ناله هایشان از مظالم، نمایندگان قبایل یمن را پذیرفته بود. خسرو یکم این تالاررا عمدتا برای دیدار با مردم ساخته بود که در فواصل مشخص با او ملاقات می کردند. علاوه بر این تماسهای مستقیم، خسروانوشیروان یک سازمان سراسری جمع آوری اطلاعات تاسیس کرده بود تا مشکلات مردم ـ مردمی که صدا نداشتند به گوش او برساند.
سکه ایران با تصویر خسروانوشیروان

«قاضی تاریخ» با توجه به همین کارهای مردمی بود که به وی لقب «دادگر» داد. تالار كسری كه هنوز برپای ایستاده است حدود پنجاه متر طول و 25 متر عرض دارد. به نوشته مورخان رومی، ایرانی و عرب، دو سپاه اعزامی ایران با وجود این كه از نظر شمار كمتر از حبشی ها بودند، با تسلیحات برتر و تاکتیک پیشرفته نیروهای حبشه مجهز به فیل جنگی را ازجای برکندند و به دریای سرخ ریختند. به درخواست سران قبایل یمن، از آن پس تا مدتها یك ژنرال ایرانی در سرزمین یمن مستقر بود و عملا در حكومت مشاركت داشت.

در ادامه ی مطلب می خوانید:

چنین روزی در ایران

نامه سفارت انگلستان به دولت متبوع و برکناری و تبعید عین الدوله

دکتر مصدق وثوق الدوله را مردی خواند که میهنش را به انگلستان فروخته بود

نخستین قانون ضد پارتی بازی در ایران

رویداد خونین 17 شهریور 1357 میدان ژاله شهر تهران

سالروز وفات امام دهم شیعیان در تقویم میلادی

وضعیت روزنامه نگاری در دهه اول قرن 21 در میزگردهای سال 2004

چنین روزی در جهان:

نبرد کولیکوو - نخستین پیروزی بزرگ روس ها پس از خروج از تفرقه

پاسكویچ قیام لهستانی ها را سركوب كرد

آغاز حمله آلمان به انگلستان با موشك V-2

نتیجه مذاکره با گورباچف! - ناوهای هواپیمابر نیمه ساز روسیه به بهای آهن قراضه فروخته شدند ولی آمریکا ...

زیانهای توفان کاترینای سپتامبر 2005 در آمریکا

 

                       مشروح رویدادها در ادامه مطلب

                                                                     

 

نامه سفارت انگلستان به دولت متبوع و برکناری و تبعید عین الدوله
عین الدوله
34 روز پس از امضای فرمان مشروطیت، مظفرالدین شاه قاجار در ظاهر برای جلب مشروطه خواهان و در باطن بر اثر فشار انگلستان، 8 سپتامبر 1906(شهریور 1285 خورشیدی) بلافاصله پس از تایید آیین نامه انتخابات مجلس، حكم بركناری عین الدوله (عبدالمجید میرزا) را از رئیس الوزرایی صادر و وی را از تهران تبعید كرد. عین الدوله از مخالفان مشروطه شدن سلطنت بود و با این كار ضدیت فراوان كرده بود و چندبار هم از انگلیسی ها خواسته بود كه از ادامه حمایت از مشروطه شدن ایران دست بردارند. طبق خاطرات بعضی رجال آن دوره، عین الدوله بارها گفته بود كه در شرایط موجود، مشروطه جز تامین منافع تنی چند از رجال و بازرگانان و باز شدن هر چه بیشتر دست انگلیسی ها چیز دیگری عاید نخواهد كرد و سودی برای عوام الناس نخواهد داشت . وی ازجمله كسانی بود كه مشوقان به سفارت انگلستان را خائن می پنداشتند. اسنادی كه بعدا انتشار یافت نشان داد كه چند روز پیش از بركناری عین الدوله كه در جبار بودن او تردید نیست رئیس هیات نمایندگی انگلستان در تهران به لندن گزارش كرده بود كه دولت روسیه كه روی دربار قاجاریه نفوذ فراوان دارد مظفرالدین شاه را تشویق به پس گرفتن امضای خود و لغو فرمان مشروطیت و دست كم تعلیق آن می كند .در این گزارش ضمن اشاره به نگرانی دولت روسیه از وضعیت خود و مستعمراتش در قفقاز از تحول اخیر ایران، نوشته شده است كه دولت روسیه از این كه سفارت انگلستان در تهران از متحصصنین به خوبی پذیرایی و توجه مردم را نسبت به خود جلب كرده است حسادت و احساس شكست می كند و به همین لحاظ هرچه بیشتر به شاه نزدیك شده است. دوستی شاه با دربار روسیه اینك بیش از هروقت دیگر است و عین الدوله از استفاده از هر فرصتی بر ضد منافع انگلستان خودداری نمی كند.
     برخی از مورخان ، پناهنده شدن شماری از تبریزیان معترض به ظلم و استبداد محمد علی میرزا ولیعهد وقت به كنسولگری انگلستان در آن شهر در پایان شهریور ماه 1285 را نتیجه تشویق آنان از سوی عوامل انگلستان و جزئی از رقابت انگلستان و روسیه دانسته اند.
     این تحولات درست یك سال پیش از امضای قرارداد سن پترزبورگ و تقسیم ایران به دو منطقه نفوذ صورت گرفت.
دکتر مصدق وثوق الدوله را مردی خواند که میهنش را به انگلستان فروخته بود
حسین پیرنیا (موتمن الملك)
در این روز در سال 1305 ( نخستین سال سلطنت رضا شاه ) مجلس حسین پیر نیا را به نخست وزیری انتخاب كرد كه وی این سمت را نپذیرفت. تمامی رویدادهای مهم شهریور ماه این سال ایران مربوط به بحران كابینه بود. سوم این ماه ، مستوفی به مناسبت آغاز دوره تازه پارلمانی استعفای خود را تسلیم و تاكید كرده بود كه آماده تشكیل كابینه تازه نیست. وی بعدا به اصرار رضا شاه تسلیم شد ، ولی با این كه تنها 12 نماینده به او رای مخالف داده بودند ، این مخالفت را بهانه قرار داد و آراء موافق را برای تشكیل یك دولت نیرومند كافی ندانست ! و كنار رفت . مجلس 17 شهریور به حسین پیرنیا ابراز تمایل كرد كه نپذیرفت ، ولی بعدا به اصرار او و اكثریت مجلس ، بالاخره پیرنیا حاضر به تشكیل كابینه شد و فروغی ( ذكاءالمك) و حسن وثوق ( وثوق الدوله ) را به سمت وزیران جنگ و دادگستری كابینه معرفی كرد كه با اعتراض شدید و پیگیر دكتر مصدق نماینده تهران رو به رو شد . دكتر مصدق وثوق الدوله را فردی خواند كه حاضر شده بود با دریافت رشوه و وعده های دیگر میهنش را به انگلستان واگذار كند و گفت كه این فرد به جای وزارت باید به زندان برود و مجازات خیانت هایش را تحمل كند و جای فروغی هم به دلیل گذشته اش در كابینه نیست. مخالفت دكتر مصدق تا اواخر ماه ادامه یافت.
نخستین قانون ضد پارتی بازی در ایران
در این روز در شهریور 1312، ماده 238 مكرر با یك تبصره و دو بند بر قوانین كیفری ایران اضافه شد كه در آن زمان یك انقلاب اداری محدود بشمار آمده بود. طبق این قانون كه از نیمه دوم شهریور همان سال به اجرا درآمد هركس كه از نفوذ خود و دیگران ــ واقعی و یا كاذب ــ در ادارات و سازمانهای دولتی سوء استفاده كند به مجازات حبس تادیبی از شش ماه تا دو سال و جریمه نقدی از صد تا هزار تومان محكوم خواهد شد. بعدا قوانین متعدد در این زمینه تدوین شد از جمله قانون منع مداخله در معاملات دولتی، قانون ضد توصیه و تشبث، قانون از کجا آورده ای؟ و ....
رویداد خونین 17 شهریور 1357 میدان ژاله شهر تهران
17شهریور 1357 (سال انقلاب) كه در آن سال مصادف با جمعه بود روزی است كه واحدهای فرمانداری نظامی تهران در میدان ژاله به سوی مخالفان نظام حكومتی وقت كه تظاهرات وسیعی را به راه انداخته بودند آتش گشودند كه ضمن آن دهها تن كشته و یا مجروح شدند. این رویداد در نخستین روز برقراری حكومت نظامی در تهران صورت گرفت. شورای وزیران به ریاست جعفر شریف امامی شب پیش از آن برقراری حكومت نظامی در 12 شهر از جمله تهران را برای شش ماه تصویب و سپهبد غلامعلی اویسی فرمانده نیروی زمینی را به سمت فرماندار نظامی تهران تعیین كرده بود. مقررات حكومت نظامی در تهران كه از بامداد جمعه به اجرا گذارده شده بود برگزاری اجتماعات را منع كرده بود كه مخالفان نظام (انقلابیون) بدون توجه به این مقررات همانند روزهای پیش از آن در میدان فوزیه (میدان امام حسین) و خیابانهای جنوبی آن تا میدان ژاله اجتماع و دست به تظاهرات زده بودند كه واحدهای فرمانداری نظامی آنان را در میدان ژاله كه بعدا به میدان شهداء تغییر نام داده شد محاصره و به گلوله بستند.
ادیان و روحانیون
سالروز وفات امام دهم شیعیان در تقویم میلادی
با محاسبات تقویم نگاران و تبدیل سال قمری هجری به سال شمسی میلادی جدید (تقویم پاپ، گریگوری) علی النقی، امام دهم شیعیان در چهل سالگی در هشتم سپتامبر سال 828 در سامرا (عراق) وفات یافت و توسط فرزندش حسن عكسری (امام یازدهم) در خانه مسكونی در همان شهر مدفون شده است. وی و فرزندش حسن العسكری در این خانه تحت نظر ماموران خلیفه عباسی زندگی می كردند تا ارتباطشان با شیعیان محدود باشد. المتوكل خلیفه عباسی وقت كه امام علی النقی را از مدینه به بغداد دعوت كرده بود از همان لحظه ورود وی به بغداد، او را تحت نظر قرار داد و پس از انتقال به سامرا، این حصر ادامه یافت. طبق روایات متعدد و نوشته برخی از مورخان، وی نیز همانند امامان قبل از او به خواست خلیفه عباسی مسموم شده بود.
در قلمرو رسانه‌ها
وضعیت روزنامه نگاری در دهه اول قرن 21 در میزگردهای سال 2004
در دهه اول سپتامبر سال 2004 ، در آمریكا یك رشته میزگرد تلویزیونی برای بحث درباره مطبوعات (رسانه های چاپی) برگزار شده بود. در جریان این میزگردها، بحث به روزنامه های تهران نیز كشانیده شد. در این بحث گفته شد كه در تهران ده ـ یازده میلیونی بیش از هر شهر بزرگ دیگر در جهان، روزنامه منتشر می شود، ولی مخاطبان آنها نسبت به جمعیت شهر اندك هستند و بیشتر این روزنامه ها از دولت كمك مالی می گیرند؛ به صورت كاغذ ارزان و ... و شنیده شده است كه برخی از این روزنامه ها عمدتا به خاطر دریافت همین كمك های دولتی منتشر می شوند و علاقه مندی زیاد به تیراژ ندارند. همچنین گفته شد كه احتمالا كسب شهرت سیاسی و ورود به محافل بزرگان (مطرح بودن) انگیزه دیگر انتشار روزنامه در تهران بوده است.
سایر ملل
نبرد کولیکوو - نخستین پیروزی بزرگ روس ها پس از خروج از تفرقه
روس های متفرق بالاخره پس از 160 سال تحت سلطه مغولان و تاتارها بودن و سركوب شدن، گرد هم آمدند و به سركردگی «دمیتری ایوانوویچdmitri» امیر منطقه مسكو و ولادیمیر به جنگ با سلطه گران شتافتند و هشتم سپتامبر سال 1380 میلادی در «كولیكووKulikovo » واقع در کنار رود «دنdon» نزدیك به شهر امروز «تولاTula» مغولان و تاتارها به سرکردگی "مامایMamai" را شكست دادند و این پیروزی در عین حال روس ها را به وحدت نزدیک ساخت و به تدریج كشور واحد روسیه به وجود آمد. در جنگ کولیکوو 7 هزار لیتوانیایی هم به تاتارها کمک کرده بودند. در این جنگ شمار روسها 80 هزار و عده تاتارها و مغولها 125 هزار نفر بود. با جنگ «كولیكوو» قدرت مغولها و تاتارها كاملا پایان نیافت و صد سال طول كشید تا برتری و حكومت روس ها را بر خود پذیرفتند. روس ها همه كسانی را كه در طول تاریخ از دشت «گبی» و سایر مناطق شرق آسیای مركزی به روسیه مهاجرت كرده و یا هجوم برده بودند «تاتار» می خوانده اند و واژه تاتار از نام قبیله مغولی تاتا (دادا) گرفته شده است. اقوام ساكن آسیای مركزی در قرون چهارم تا ششم میلادی به قصد ایران دست به مهاجرت زده بودند كه ارتش ایران ساسانی آنان را به روسیه و اروپا فراری داده بود. بعدا باتو خان نوه چنگیز متصرفات تاتارها را در خاک روسیه گسترش داد که اروپایی آنان را گلدن هرد Golden Horde نوشته اند. دولت شوروی در طول عمر خود كوشید تا با اعزام شماری از تاتارها به قفقاز جنوبی، ماهیت نژادی این منطقه را كه ایرانی تبار هستند تغییر دهد، ولی موفق نشد كه بیش از چند هزار تن از آنان را به عنوان كارگر نفت به جمهوری آذربایجان بفرستد.
پاسكویچ قیام لهستانی ها را سركوب كرد
پاسكویچ
هشتم سپتامبر سال 1831، ژنرال روس، پاسكویچ Paskevich بپاخیزی لهستانی ها برضد روسیه را به خاك و خون كشید. در این روز نه هزار لهستانی به دست سربازان روسیه كشته شدند.
    روس ها و لهستانی ها همنژاد و «اسلاو» هستند.
     پاسكویچ همان ژنرالی است كه فرماندهی نیروهای روسیه را در جنگ با ایران كه به از دست رفتن قفقاز انجامید بر عهده داشت.
آغاز حمله آلمان به انگلستان با موشك V-2
هشتم ماه سپتامبر سال 1944 نخستین موشك هدایت شونده V-2 آلمان كه با سرعت صوت حركت می كرد بر انگلستان فرود آمد و محموله آن كه یك تن (هزار كیلوگرم) ماده منفجره نیرومند بود تلفات و زیانهای فراوان به بار آورد. موشك V-2 دومین نسل موشكهای دوربرد نظامی آلمان به شمار می رفت. نخستین نسل این موشكها «V-1» خوانده می شد كه نوعی هواپیمای بدون خلبان بود. نخستین موشك V-1 كه با سرعت ساعتی 600 كیلومتر (تقریبا 370 مایل) حركت می كرد، دو ماه و 28 روز پیش از آن تاریخ یعنی 12 ژوئن 1944 بر لندن فرود آمده بود و تلفات سنگین وارد آورده بود. كشورهای ضد آلمان در برابر موشكهای هدایت شونده از راه دور
     V-2 وسیله دفاع نداشتند، جز این كه كارخانه های سازنده آن و یا پایگاههای پرتاب را بمباران كنند. موشك
     V-1 از نرماندی فرانسه و موشك های V-2 از هلند پرتاب می شدند. این جنگ افزار موثر اینك عامل بزرگی و اقتدار كشورها شده است، اما دیر زمانی است كه انحصار آن از دست قدرتهای انگشت شمار خارج شده و به گونه ای روز افزون بر دارندگان آن اضافه می شود و حساسیت دولتهایی كه می خواهند همیشه «قدرت» خوانده شوند در قبال كشورهایی كه دارند دارای موشك می شوند از همین جاست.
    
موشك وی ـ 2 بر سكوی پرتاب

نتیجه مذاکره با گورباچف! - ناوهای هواپیمابر نیمه ساز روسیه به بهای آهن قراضه فروخته شدند ولی آمریکا ...
در حالی كه توافق های آشگار و محرمانه با گورباچف در اواخر دهه 1980 سبب شد كه شوروی از تكمیل دو ناو هواپیمابر كه هزینه سنگینی برای ساخت آنها متحمل شده بود صرف نظر كند و انها را به قیمت آهن قراضه حراج كند، هفتم سپتامبر 2003 ساختن دهمین ناو هواپیمابر آمریكا از نوع نیمیتس (نیمیتس كلاس) به نام جورج بوش (پدر) در تاسیسات كشتی سازی نیوپورت نیوز (ویرجینیا) آغاز شد و جورج بوش (پدر) كه در مراسم حضور داشت نخستین قطعه فلز بدنه این كشتی را امضاء كرد. بهای ساخت این ناو 4 میلیارد دلار برآورد شده بود.
زیانهای توفان کاترینای سپتامبر 2005 در آمریکا
هشتم سپتامبر 2005 در واشنگتن اعلام شد كه خسارات مالی وارده از توفان دریایی كاترینا به سه ایالت جنوبی آمریكا بیش از 150 میلیارد دلار برآورد شده است كه با توجه به كسری بودجه موجود و تجاوز قروض دولت (از راه فروش اوراق قرضه به داخل و خارج) از تریلیونها دلار، به اقتصاد كشور ضربه ای تازه می زند.
    ×××
    شهردار نیوارلئان هفتم سپتامبر 2005 به باقیمانده ساكنان شهر كه برآورد شده بود ده تا 15 هزار نفرند دستور تخلیه داده و اخطار كرده بود كه اگر توجه نكنند با زور تخلیه خواهند شد زیرا ماندن در خانه های ویران و پر از آب و لجن، خطرناك است. برخی از این مردم گفته بودند كه خانه های آنان را آب فرا نگرفته، احساس خطر نمی كنند و نمی خواهند خانه خود را ترك گویند و آواره دیار ناآشنا شوند و به چشم نیازمند به آنان نگاه شود.
    ×××
    شبكه های تلویزیونی آمریكا در ده روز مختوم به هشتم سپتامبر 2005 توجه خود را از سایر اخبار برگرفته و تمامی وقتشان را به پخش اخبار توفان كاترینا و ویرانگری های آن داده بودند که خلاف اصول ژورنالیسم اصیل است. برای مثال مخاطبان این شبکه در طول این مدت از ادامه حوادث عراق و تصرق قسمتی از شهر قائم در نزدیكی مرز سوریه توسط مخالفان بی خبر مانده و در این زمینه به سردبیران روزنامه ها نامه فرستاده بودند كه پی در پی چاپ می شد.
    ×××
    بهای بنزین در آمریكا بر اثر از كار افتادن پالایشگاههای جنوب این كشور و آسیب رسیدن به خط لوله سراسری انتقال نفت بالا رفته بود و متوسط آن هفتم سپتامبر 2005 به هر گالن سه دلار و پنج سنت رسیده بود. بعدا برخی رسانه های چاپی نوشتند که کمپانی های نفتی صاحب این پالایشگاهها موضوع ازکارافتادن پالایشگاهها را بزرگ کرده بودند تا بهای بنزین بالا برود و سود بیشتری عاید آنها کند.
    ×××
    بزرگ کردن اخبار توفان به صورت 24 ساعته از سوی شبکه های تلویزیونی باعث سوء استفاده مقاطعه کاران مربوط از دولت شده و گروهی از مردم محل نیز بدون اینکه آسیبی دیده باشند از کمکهای مالی دولت برخوردار شده بودند و ....
برخی دیگر از رویدادهای 8 سپتامبر
  • 0:   سال بیستم پیش از میلاد: مریم مادر مسیح به دنیا آمد.
  • 1644:   انگلیسی ها با چند كشتی توپدار و 300 تفنگدار منطقه «نیو آمستردام» را در آمریكای شمالی از دست هلندی ها خارج ساختند و آن را به افتخار دوك آو یورك به «نیو یورك» تغییر نام دادند.
  • 1886:   شهر یوهانس بورگ (ژوهانسبورگ) در فدراسیون افریقای جنوبی در پی كشف معدن طلا بنا نهاده شد.
  • 1951:   49 كشور كه در زمان جنگ دوم جهانی به ژاپن اعلان جنگ داده بودند در نشست سانفرانسیسكو با این كشور قرارداد صلح امضاء كردند.
  • 1943:   ایتالیا تسلیم متفقین شد، ولی نیروهای آلمانی در خاك ایتالیا تا آوریل 1945 به نبرد ادامه دادند.
  • 1945:   پس از تقسیم (موقت) شبه جزیره کره، نیروهای نظامی آمریکا در قسمت جنوبی آن (که امروزه جمهوری کره جنوبی نام دارد) مستقر شدند و هنوز (سال 2008) آنجا هستند. روس ها که در کره شمالی مستقر شده بودند دهها سال است که اینجا را ترک گفته اند.
  • 1954:   سازمان پیمان آسیای جنوب شرقی (سیتو SEATO) تاسیس شد.
  • 1991:   مقدونیه كه یكی از اعضای كنفدراسیون سوسیالیستی یوگوسلاوی بود اعلام استقلال كرد.