تبلیغات
اس ام اس عاشقانه"فلسفی"تولد "سرکاری"عکس های دیدنی - مهمترین رویدادهای ایران و جهان در طول تاریخ در این روز 11 سپتامبر

 

دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و بالعکس

 

ایران

 

جنگ هرمزدگان و روی کار آمدن دودمان ساسانیان - اشاره ای به ریشه کیانی های پاکستان
مجسمه اردشیر پاپکان

پاره ای از مورخان، یازدهم سپتامبر سال 226 میلادی (شهریور ماه) را سالروز جنگ هرمزدگان (نزدیكان بهبهان) ذكر كرده اند و از آن به نام جنگ داخلی ایرانیان نام برده اند. در این جنگ اردشیر پاپكان حاكم پارس بر اردوان پنجم شاه اشكانی غلبه كرد كه با كشته شدن وی حكومت 476 ساله اشكانیان پایان یافت. اردشیر برغم علاقه ای كه به کرمان داشت و پیش بینی می شد كه این شهر را مركز حكومت خود قرار دهد، پایتخت را از تیسفون (كنار دجله و 35 کیلومتری جنوب بغداد امروز) منتقل نكرد. ساسانیان در طول حكومت چهار قرنی خود مانع از ورود نژاد نیمه زرد از آسیای مركزی به قلمرو ایران در "فرارود" شدند؛ آنان كوشش داشتند كه اختلاط نژاد در ایران صورت نگیرد. به علاوه، امكان ندادند كه حكومت روم در آسیا پیشروی كند. آئین زرتشت را دین رسمی ایرانیان قرار دادند و رومیان را وادار كردند كه پیروان آن را در قلمرو خود مخصوصا در بالكان تحمل كنند. ساسانیان كه اردشیر سر سلسله آنانست پایه گذار یك ناسیونالیسم افراطی در ایران بوده اند.
    
ژنرال کیانی فرمانده ارتش پاکستان

دولت ساسانیان ایران که علاقه مند به متحد کردن اقوام ایرانی ساکن در شرق کشور در زیر یک پرچم بود شماری از اصیلزادگان پارس را به همراه افراد خانواده با سپاهی روانه آن سوی رود سند کرد و به نوشته "رای زاده دونیچند بالی" در کتاب خود "تاریخ گاکهر تالیف سال 1725"، این ساسانیان در قسمتی از پنجاب امروز که به راولپندی ختم می شود استقرار یافتند و نام خانوادگی "کیانی" و "کی" بر خود نهادند که در آن زمان عنوان بزرگی بود و تنها شاهزادگان پارس می توانستند بر خود بگذارند. آنان به پیشه سپاهیگری ادامه دادند و برخی از بهترین افسران ساسانی از میان آنان برخاسته بودند. پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی، این کیانیان که به اصالت پارسی خود مباهات می کردند در گوشه ای از پنجاب یک دولت محلی تشکیل دادند که درجریان لشکر کشی دوم محمود غزنوی به هند در سال 1008 میلادی با او (که به ادبیات و شعر پارسی علاقه ویژه داشت) متحد شدند و به تدریج به اسلام گرویدند. در زمان معاصر، ژنرال اشفاق پرویز کیانی رئیس ستاد ارتش پاکستان از همین کیانیان است.
    اواخر دوران دودمان ساسانیان كه كشور دچار گسترش شكاف طبقاتی شده بود، مزدك مسلك سوسیالیستی خود را مطرح كرد كه در آغاز كار مورد توجه قرار گرفته بود.

 

در ادامه مطلب

كشف سازمان نظامی حزب توده و دستگیر شدن بیش از یکصد افسر
یازدهم سپتامبر سال 1954 (20 شهریور 1333) فرمانداری نظامی تهران اعلام كرد كه سازمان نظامی حزب توده ایران را كشف كرده، اعضای آن در ارتش، ژاندارمری و شهربانی شناخته شده اند و دستگیری آنان ادامه دارد. فرمانداری نظامی به دلیل ادامه بازپرسی از دستگیر شدگان كه اشاره كرده بود دهها نفرند توضیح بیشتری در این باره نداده بود. كشف این سازمان یك سال و چند روز پس از كودتای 28 امرداد 1332 صورت گرفت و هنوز این معما لاینحل باقی مانده است كه چرا حزب کمونیست توده با این سازمان نیرومند نظامی و تشكیلات وسیع خود نتوانسته بود كودتای 28 امرداد را درهم شكند.
    شمار افسران دستگیر شده بعدا از یكصد تن هم تجاوز كرد كه عده ای از آنان اعدام و بقیه به زندان طولانی محكوم شدند و گروهی هم كه به صورت هوادار بودند اخراج و در اختیار وزارت كار گذارده شدند. از همین زمان حزب توده بیش از گذشته زیرزمینی شد.
    سه دهه بعد (اوایل دهه 1980) هم "مک فارلین" مشاور ویژه ریگن رئیس جمهوری وقت آمریکا در امور امنیت ملی با دادن اطلاعات نادرست به جمهوری اسلامی که شوروی نیروی عظیمی را در قفقاز برای تصرف ایران و سپردن حکومت آن به حزب توده مستقر ساخته و سازمان نظامی این حزب باردیگر فعال شده و به شوروی اطلاعات محرمانه می دهد باعث شد که حزب توده توسط مقامات تهران قلع و قمع شود.
روزی که کیهان و اطلاعات مصادره شدند
11 سپتامبر 1979 (20 شهریور 1358 و هفت ماه پس از پیروزی انقلاب) احمد آذری قمی داستان انقلاب دستور ضبط و مصادره اموال مصطفی مصباح زاده، ورثه عباس مسعودی و نیز محمدعلی مسعودی را صادر کرد و با این دستور دو روزنامه کیهان و اطلاعات با همه دارایی شان ـ از چاپخانه تا ساختمان ـ در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفتند. روزنامه کیهان قبلا به فرد دیگری داده شده بود که از آن پس به بنیاد مستضعفان منتقل شد. در اعلامیه دادستان انقلاب مربوط به این مصادره، این سه تن متهم به تحکیم پایه های رژیم پهلوی و تبلیغ برای سیاست بیگانگان و هموار ساختن زمینه جهت اجرای این سیاست ها در قبال گرفتن رشوه شده بودند. دادستان انقلاب اموال این سه تن را نامشروع اعلام کرده بود که باید در اختیار بنیاد مستضعفان قرار می گرفتند. در اعلامیه آمده بود که محدعلی مسعودی ناشر روزنامه پست تهران (که ربع قرن پیش از آن تعطیل شده بود) با هدف تحکیم رژیم طاغوت و خدمت به بیگانه این روزنامه را دایر کرده بود. در اعلامیه دادستان انقلاب تصریح شده بود که اموال وارثان و بستگان نزدیک عباس مسعودی و خانه او در قلهک نیز باید مصادره می شد (مسعودی در سال 1353 = 1974 فوت شده بود).
    صدور این اعلامیه، اعضای تحریریه نشریات موسسه اطلاعات را نگران آینده خود کرد که روز بعد (21 شهریور) نماینده دادستان انقلاب در تالار موسسه اطلاعات حضور یافت و به کارکنان موسسه و نویسندگان آن اطمینان داد که حقوق آنان از هرجهت محفوظ خواهد بود و هیچکس برکنار نخواهد شد. 28 شهریور (هفت روز بعد) علینقی خاموشی رئیس بنیاد مستضعفان یک بازاری وابسته به مؤتلفه به نام حسین بنکدار را رئیس موسسه اطلاعات کرد! و بیشتر نویسندگان این موسسه به تدریج ظرف هفت ماه (تا فروردین 1359 و قطع روابط آمریکا با ایران) برکنار شدند و به بسیاری از آنان که ربع قرن و یا دورانی طولانی تر در تحریریه اطلاعات قلم زده بودند غرامت اخراج هم داده نشد. این دو روزنامه بعدا به دفتر رهبری جمهوری اسلامی وابسته شده اند.
در دنیای اقتصاد
ریكاردو و عقاید اقتصادی اش
Ricardo

یازدهم سپتامبر سالگشت درگذشت «دیوید ریكاردوDavid Ricardo» اقتصاددان انگلیسی است كه در سال 1823 فوت شد. وی كه یك اقتصاددان كاپیتالیست بود اصول متعدد به دست داده است از جمله رابطه پول و جمعیت را. طبق این اصل، هرچه دستمزدها بالا برود و پول در دسترس عوام الناس زیادتر باشد، جمعیت بیشتر می شود زیرا كه این قشر (طبقه مزد بگیر) وقتی كه خود را در رفاه ببیند نگران تعدد فرزندانش نخواهد بود و در نتیجه، جمعیت بدون توجه به ظرفیت منابع كشور افزایش می یابد و پس از رسیدن این جمعیت به سن كار، بیكاری و متعاقب آن فقر ظاهر می شود كه عصیان و شورش و انواع جرائم را به دنبال خواهد داشت.
     توصیه دیگر ریكاردو این است كه هر ملت توجه خود را معطوف به محصولاتی كند كه امكان تولید آنها را دارد و در طول تاریخ به این تولیدات شهرت یافته است. با پیروی از این روش، تولیدات ملل مرغوبتر شده و تجارت رونق خواهد یافت و سهلتر خواهد شد. به همین دلیل ریكاردو برضد «پروتكشنیسم» و حمایت «به هر قیمت» از صنایع داخلی است، و می گوید كه چنین حمایتی باعث نامرغوب و گران بودن تولید می شود. ریكاردو كه حامی رقابت آزاد كالا در بازار است، پروتكشنیسم را عامل جلوگیری از پیشرفت تولیدات یك ملت، و نیز به زیان مصرف كننده می داند. عقاید ریكاردو كمكی بزرگ به لغو پروتكشنیسم (سیاست حمایت از صنایع داخلی، حتی اگر كالای نامرغوب و گران تولید كنند) در انگلستان قرن 19 و پیشرفت تولیدات صنعتی این كشور شد.
در قلمرو دموکراسی
انتخابات مصر و شكست دمكراسی!
دهم و یازدهم سپتامبر 2005 تفسیر رسانه ها عمدتا درباره انتخابات مصر بود كه حسنی مبارك ژنرال هوایی سابق بار دیگر برنده آن اعلام شده بود. تفسیر نگاران پیروزی مبارک را، شكست دمكراسی خوانده بودند. یک مفسر سویسی نوشته بود: تعریف دمکراسی که از سال 508 پیش از میلاد مطرح است بر این مدار قراردارد که همه افراد جامعه متساوی الحقوقند و باید یکسان به قدرت دسترسی داشته و در مدیریت عمومی جامعه سهیم باشند. همچنین رضایت اكثریت ملت شرط مشروعیت دولت است كه در انتخابات مصر، تنها 23 درصد شركت كرده بودند، یعنی 77 درصد با عدم مشاركت، به روش انتخابات «نه» گفته بودند و تازه، مبارك با 88 درصد همین اقلیت مردم می خواهد شش سال دیگر حكومت كند و طول ریاست خود بر مصر را به 30 سال برساند (مساوی با یک پادشاه). قانون اساسی سال 1971 مصر، نظام این كشور را سوسیال دمكراسی اعلام كرده كه بنظر می رسد دقیقا رعایت نمی شود و از سوسیال دمكراسی واقعی خبری نیست. در انتخابات دهه اول سپتامبر 2005 مصر به نامزدهای بیشتری اجازه شركت داده شده بود، ولی این كار در نتیجه انتخابات تغییری نداد!.
سایر ملل
شکست دوم عثمانی در تلاش برای تصرف وین
یازدهم سپتامبر1683 ارتشهای متحد اروپای مركزی مركب از 130 هزار نظامی ارتش 140 هزار نفری عثمانی به فرماندهی قره مصطفی را در نزدیكی شهر وین شكست دادند. این آخرین تعرض عثمانی ها به شهر وین بود. در سال 1529 نخستین تجاوز عثمانی به وین و محاصره طولانی این شهر نیز شكست خورده بود.
قدرشناسی یك قاره از یك فرد
Sarmiento

امروز در كشورهای آمریكای لاتین روز معلم و ابراز قدردانی از «سارمینتوDomingo F. Sarmiento Albarracin» است كه11 سپتامبر 1888 درگذشت. رسانه هایی كه به این مناسبت، مطلب نوشته اند تاكید براین دارند كه اگر هر ملتی از «خدمتگزاران بدون چشمداشت» خود چنین قدرشناسی هایی بعمل آورد، جهان پر از افراد فداكار خواهد شد كه برای بهبود و پیشرفت جامعه خود تلاش بدون مزد خواهند كرد. سارمینتو یك معلم آرژانتینی بود كه در كلاس درس و در نوشته هایش در مطبوعات از اشتباهات دولت علنا انتقاد می كرد و به همین سبب برای ده سال از كشور تبعید شد. وی در این ده سال به كشورهای اروپایی، ایالات متحده و كانادا سفر كرد و درباره سیستم آموزش و پرورش عمومی این ممالك و پیروزی های آنها به مطالعه پرداخت و در این زمینه چند كتاب نوشت. در بازگشت به كشور، آرژانتینی ها كه متوجه دلسوزی و زحمات و نیات خوب او شده بودند، با التماس و درخواست وی را راضی به ورود به سیاست كردند، نخست او را به شورای شهر و مجلس فرستادند و سپس رئیس جمهوری كردند. سارمینتو در این مقام افكار خود را در زمینه آموزش و پرورش درست، رایگان و یكنواخت در آرژانتین پیاده كرد و چون نتایج خوب بود، همه كشورهای آمریكای لاتین آن را اقتباس كردند و نمایندگان آنها در یك اجتماع بزرگ در پاناما به منظور قدرشناسی، سالروز درگذشت سارمینتو را روز معلم در سراسر آمریكای لاتین اعلام كردند كه دهها سال است رعایت می شود.
چه کسانی می خواستند که آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شود
Lindbergh
11سپتامبر سال1941 چارلز لیندبرگ Lindbergh هوانورد پرآوازه آمریكایی و نخستین انسانی كه بدون توقف، با یك هواپیمای یك موتوره عرض اقیانوس اطلس را پیمود و از آمریكا به پرواز درآمد و در اروپا بر زمین نشست در نطق شدیداللحنی تاكید كرد كه دولت انگلستان، یهودیان، روزولت و اطرافیان او توطئه كرده اند كه پای آمریكا را به جنگ اروپائیان (جنگ دوم جهانی) بكشانند. لیندبرگ در این زمینه مبارزه کوتاه مدتی را آغاز كرد كه نتیجه بخش نبود.
آغاز جنگ اول هند و پاکستان و درگذشت جناح
11 سپتامبر سال 1948 نخستین جنگ میان هند و پاكستان بر سر كشمیر آغاز شد. در همین روز محمدعلی جناح بنیادگذار كشور پاكستان نیز درگذشت. از آن زمان تاکنون (سال 2008) دو جنگ دیگر بر سر همان مسئله میان هند و پاکستان که پیش از سال 1947 یک کشور را تشکیل می دادند روی داده است و راه حلی هم برای مسئله کشمیر به دست نیامده است.
اعلامیه شوروی درباره بی طرفی افغانستان - مسکو ناآرامی درمرزهای جنوب شرقی خودرا تحمل نخواهد کرد!
یازدهم سپتامبر سال 1956 دولت شوروی فاش كرد كه در چهارم سپتامبر (یك هفته پیش از آن) كمكهای نظامی و تسلیحاتی قابل ملاحظه ای در اختیار افغانستان گذارده است تا بتواند با تكیه بر آنها از بی طرفی خود دفاع كند كه بی طرفی و ثبات افغانستان تضمینی برای حفظ صلح و پیشرفت اقتصادی تمامی منطقه مربوط است. در اعلامیه دولت مسكو تاكید شده بود كه این دولت به هیچ قیمت اجازه نخواهد داد كه افغانستان از جاده بیطرفی و عدم تعهد خارج شود، و ناآرامی در مرزهای جنوب شرقی خود را هرگز تحمل نخواهد كرد. حفظ بی طرفی افغانستان اساس سیاست خارجی شوروی در قبال منطقه و آسیای جنوبی خواهد بود و خرسند است كه هند نیز چنین سیاستی را دنبال می كند.
    "تاریخ" نشان داده است که مسکو از سال 2001 عملا ناآرامی در افغانستان را تحمل کرده است. استقرار نظامی "ناتو" که اتحادیه ای ویژه منطقه اتلانتیک شمالی (آمریکای شمالی و اروپای غربی) است در افغانستان هنوز صدای اعتراض مسکو را بلند نکرده است!.
سالروز درگذشت خروشچف و نگاهی کوتاه به روش او - یک ایدئولوژی را با زور نمی شود پیاده کرد
نیکیتا خروشچف
در همین روز در سال 1971 نیكیتا خروشچف رهبر پیشین شوروی كه تلاش كرد چهره دیگری از سوسیالیسم ترسیم كند در 77 سالگی درگذشت. در وفاداری خروشچف به سوسیالیسم (تحقق عدالت در جامعه و تامین برابری اجتماعی ـ اقتصادی مردم) تردید نبود و اگر بركنار نشده بود، شاید که سوسیالیسم در شوروی شكست نمی خورد. خروشچف با انتقاد علنی از استالین خواست كه خودرا از گذشته كرملین جدا كند، ولی با همین عمل سكه ای را شكست كه دیگر مرمت نشد. او در سفر به آمریكا با حرفهای طنزگونه و رفتار توام با شوخی خود خواست با مهارت تمام از نظام موجود غرب و راه و روش آمریكایی انتقاد كند. وی در جلسه 12 اكتبر 1960 مجمع عمومی سازمان ملل دو بار كفش خود را به علامت اعتراض به نطق دو ناطق ضدشوروی از پایش درآورد و بر میزی كه نشسته بود كوبید و با این عمل نیز نشان داد كه نزاکت های دیپلماتیک غرب را به هیچ می شمارد و سازمان ملل هم مرجعی چندان جدی نیست.
    برخی از خاطره نگاران (بدون ارائه سند) نوشته اند که خروشچف در محافل غیر رسمی چند بار گفته بود که ایکاش حزب سوسیال دمکرات روسیه (در سال 1912) تجزیه نشده بود و یا اینکه بلشویکها پس از انقلاب، تا دهها سال و دست کم یک نسل راه منشویکها (سوسیالیستهای ملایم - سوسیال دمکراتها) را در پیش گرفته بودند و همچنین؛ ای کاش که لنین دست کم ده سال دیگر زنده می ماند و کارها به دست استالین نمی افتاد. تردید دارم که بشود یک ایدئولوژی را با زور و خشونت پیاده کرد.
كودتای شیلی، قتل سالوادور آلنده و نتایج براندازی های از این دست
دكتر آلنده و دكتر چه گوارا ــــــــــــــــــــــــ دكتر آلنده
11سپتامبر سال 1973 سالروز پایان حكومت سالوادور آلنده رئیس جمهور سوسیالیست كشور شیلی است. در این روز جمعی از نظامیان شیلی به ریاست ژنرال اوگوستو پینوچت (پینوشه) كاخ ریاست جمهوری شیلی را محاصره كردند. آلنده با تفنگی كه قبلا فیدل كاسترو به او هدیه كرده بود به میان مدافعان كاخ رفت و ضمن مبادله گلوله كشته شد. همسر او همان روز اعلام كرد كه كودتای نظامیان با كمك و نقشه واشنگتن و به دست CIA انجام شده است. آلنده كه در سال 1970 به ریاست جمهوری شیلی انتخاب شده بود بسیاری از شركتهای آمریكایی فعال در شیلی را ملی كرده بود. كمپانی آمریكایی «آی تی تی» در ساقط كردن آلنده نقش موثر داشته است. آلنده كه افكار ماركسیستی داشت پس از روی كارآمدن، تلاش كرد كه سوسیالیسم را در شیلی در چارچوب دمكراسی و با تعاونی كردن موسسات پیاده كند كه توام با خشونت نباشد ـ همین روشی كه كمونیستها پس از فروپاشی شوروی در پیش گرفته اند.
     آلنده بارها گفته بود كه برای دولت آمریكا ـ به سبب نفوذ كمپانی های بزرگ در دولت واشنگتن ـ تامین منافع مادی در درجه اول اهمیت قرار دارد. مورخان چگونگی كودتا بر ضد آلنده را با آن چه كه در 28 امرداد سال 1332 (ماه اوت 1953) در ایران منجربه سقوط دولت دكتر مصدق شد مقایسه كرده و مشابه هم می دانند. آلنده در دفتر خاطراتش نوشته است كه «تاریخ» نثار دولت هایی كه بدون دلیل برای رسیدن به هدفهایشان از زور استفاده می كنند شرم خواهد كرد.
    در پی كودتای 11 سپتامبر 1973 شیلی، ظرف یك ماه، هفت حزب هوادار آلنده غیرقانونی اعلام شدند و بیش از دو هزار تن از جمله چند روشنفكر بنام شیلیایی سر به نیست گردیدند و ....
    «تاریخ نشان داد كه مردم شیلی در نخستین فرصتی كه به دست آوردند قدرت را به پیروان آلنده سپردند و دختر او اینك رئیس پارلمان است و دختر یک ژنرال مقتول وی رئیس جمهور، و پیونوشه هم آخر عمر در حبس خانگی و داشتن چندین پروند قتل و سوء استفاده مالی و نقض قانون اساسی در دادگاه درحالیکه دچار بیماری آلزایمر (فراموشی) بود درگذشت.
     همین كار (انتقامیگری و عمدتا به طرق دمکراتیک) را مردم اندونزی قبلا كرده و دختر سوكارنو را سالها پس از بركناری پدرش كه بنیادگذار این كشور بود به رهبری اندونزی برگزیده بودند. در یونان، گواتمال و كنگو نیز چنین شد. در كنگو «كابیلا» از پیروان لومومبا «موبوتو» را بركنار و در به در كرد. به خاطر داشته باشیم كه پس از پیروزی انقلاب ایران، بسیاری از پیروان راه دكتر مصدق كه با آنان پس از براندازی 28 امرداد 1332 بدرفتاری شده بود به كار و مقام باز گشتند و با كودتاگران همان معامله ای شد كه بعدا موبوتو، سوهارتو و پینوشه به صورتی دیگر دچار آن شدند.
رویدادهای «ناین ـ ایلون» آمریكا و سیاست های پرهزینه و مسئله سازی که پیامد آنها بود
برج دوقلوی نیویورك پس از برخورد هواپیماها


     11سپتامبر سال 2001 كه در آمریكا به روز ناین ایلون (9 ـ 11) معروف شده است، جهان با عملیات بی سابقه ای كه انتظار آن نمی رفت رو به رو شد. تنی چند و عمدتا از اتباع دولت سعودی با نقشه قبلی، در آسمان ایالات متحده چند هواپیمای مسافربر را ربودند و آنها را بر برجهای دوقلوی شهر نیویورك (World Trade Center) و نیز بر ساختمان وزارت دفاع امریكا (پنتاگون) کوبیدند که ضمن آن جمعا
    2 هزار و 974 تن كشته شدند و جهان با نوع تازه ای از جنگ و مبارزه رو به رو شد كه «گرهارد شرودر» صدراعظم وقت آلمان آن را "جنگ غیردولتی" نام نهاد. یكی از هواپیماهای ربوده شده بر اثر مقاومت مسافران كه با سلفون از برخورد دو هواپیما با برجهای نیویورك آگاه شده بودند برفراز پنسیلوانیا سرنگون شد و در ناحیه شنکسویل (Shanksville) بر زمین افتاد و همه سرنشینانش کشته شدند. ظاهرا ربایندگان این هواپیما در نظر داشتند كه آن را بر كاخ سفید و یا ساختمان كنگره آمریكا بكوبند، زیرا كه هواپیما را از مسیر اصلی به سوی شهر واشنگتن تغییر جهت داده بودند.
    
بن لادن (پس از 7 سال) زنده و آزاد است

در پی این رویداد و با استفاده از فرصت حاصله، دولت آمریكا سیاستهای داخلی و خارجی تازه ای را در پیش گرفته است و .... تغییردادن حكومتهای افغانستان و عراق با توسل به نیروی نظامی كه به دو مسئله پیچیده تازه تبدیل شده اند از نتایج همین سیاست تازه و تا حدی خشن بوده اند. با وجود این، "اسامه بن لادن" موسس گروه "القاعده" و متهم اصلی طرح رویدادهای نهم سپتامبر و حملات دیگر به تاسیسات و اموال دولت آمریکا ازجمله انفجار سفارتخانه های این دولت در تانزانیا و کنیا و یک ناو نظامی در آبهای عدن همچنان آزاد است و گفته شده است که با معاونش "الظواهری" در یک منطقه کوهستانی میان افغانستان و پاکستان بسر می برد! و برخی اوقات به صورت نوار اعلامیه می دهد.
     دولت واشنگتن با استفاده از وضعیت افغانستان تلاش كرد كه در "فرارود (قلمرو شوروی سابق)" برای خود پایگاه نظامی دست و پا كند كه در برابرش سازمان امنیت جمعی «اروسیا» را تاسیس كردند و عذرش را از ازبكستان خواستند اما هنوز می تواند از فرودگاه بیشكك(پایتخت قرقیزستان) استفاده نیمه نظامی كند.
     دولت آمریكا برپایه سیاست تازه خود (مبارزه با تروریسم)، در این مدت یك وزارت امنیت به وجود آورده، سازمانهای اطلاعاتی 14گانه خود را زیر نظر یك مدیریت واحد قرار داده و اقدامات تامینی و بازرسی ها به ویژه بازرسی مسافران هوایی را چند برابر كرده است. برخی از اصحاب نظر در سال 2006 گفته بودند كه در طول سالهای پس از رویدادهای 11 سپتامبر 2001، دولت واشنگتن از آن رویداد در موارد مختلف برای پیش بردن برخی سیاست ها استفاده ابزاری کرده و دیده شده است كه بعضی نامزدهای انتخاباتی با وانمود کردن خود به عنوان بهترین حافظ امنیت آمریکاییان (جنگ با تروریسم)، این حربه را برضد نامزدهای رقیب بكار برده اند. این استفاده ابزاری در مسابقه های انتخاباتی سال 2008 نیز عینا به چشم می خورد حال آنكه از مرزهای جنوبی آمریكا انبوه مواد مخدر وارد می شود و قاچاق مهاجر ادامه دارد.
     سیاست جنگ با ترور (تروریسم)، همچنین منابع آمریكا را متوجه این راه ساخته و تاخیر در كمك رسانی به آسیب دیدگان توفان كاترینا كه 29 اوت 2005 روی داده بود تا حدی به همین دلیل بود. در طول هفت سال مبارزه با تروریسم، دولت آمریكا 9 تریلیون دلار مقروض شده كه بهره پرداختی سالانه این قروض به طلبكاران، 230 میلیارد دلار است!. اصحاب نظر كاهش محبوبیت رئیس جمهوری كنونی آمریكا را به پایین ترین حد (25 تا 28 درصد)، نتیجه دنبال كردن سیاست های حاشیه ای مبارزه با تروریسم می دانند و معتقدند كه با ظهور ناسیونالیسم روس آن هم از نوعی خشن، بیشتر وقت رئیس جمهور بعدی آمریکا معطوف به پاییدن مسکو و هر حرکت آن خواهد بود _ مسئله ای که در 17 سال گذشته وجود نداشت. دیدارهای مقامات عربی از مسكو به ویژه پرنس بندر بن سلطان مسئول دستگاههای امنیت ملی دولت سعودی از روسیه و ملاقاتهای جداگانه او با پوتین و مدودیف نشانه بارزی از این تغییر چهره جهان تلقی شده است. ورود یک ناوگان روسیه به فرماندهی «پتر كبیر (رزمناو عظیم و مدرن روسیه)» به آبهای كارائیب در اواخر اكتبر و یا اوایل نوامبر 2008 (درگرماگرم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) از هم اكنون آمریكاییان را نگران ساخته است و ... بویژه که نهم سپتامبر 2008 دو هواپیمای نظامی مافوق سرعت صوت روسیه از نوع "TU_160" وارد ونزوئلا شدند.
    
پرنس بندر در سپتامبر 2008 به دیدار پوتین شتافت!


    
تی یو - 160 نیروی هوایی روسیه در ونزوئلا

مردی در صندوق چوبی از نیویورک به دالاس رفت! - ضعف امنیت هواپیمایی
چارلز
با این همه دقتی كه پس از رویداد 11 سپتامبر 2001 در فرودگاههای آمریكا صورت می گیرد نهم سپتامبر 2003 یك مرد جوان بدون این كه كسی متوجه شود خود را در صندوق چوبی قرار داد و با هوپیما از نیویورك به دالاس تكزاس منتقل شد. وی كه خودرا «چارلز مكینلی» معرفی کرده بود در یك انبار كالا در نیویورك كار می كرد كه طبق اظهار خود او ، ضمن كار ناگهان به كله اش زد كه خود را در صندوق چوبی ویژه حمل كامپپوتر به ابعاد یك متر و پنج سانتیمتر در 90 سانتیمتر قرار دهد و قبلا نشانی خانه والدینش در شهر دالاس را روی صندوق بچسباند و به صورت بار به دالاس برود و بدون این كه پولی داده باشد از والدینش دیدن كند!.
    صندوق حاوی چارلز در میان صندوقهای دیگر به فرودگاه منتقل و به هواپیمای شركت «كیتی هاك كارگو» بارگیری و هواپیما پس از دو توقف بین راه در فرودگاه دالاس برزمین نشست و صندوق حاوی چارلز كه 165 سانت قد و 137 كیلو گرم وزن داشت با "لیفت تراك" به كامیون حمل و به خانه والدینش انتقال یافت. مادر چارلز در قبول صندوق كه سفارش آن را نداده بود تردید داشت و با راننده وارد بحث شد. چارلز كه جر و بحث آنها را می شنید در صدد بر آمد از فرصت استفاده كند صندوق را باز و فرار كند زیرا اگر به انبار بازگشت داده می شد مرگ او از گرسنگی و تشنگی قطعی بود. ولی هنگام بازكردن صندوق، راننده متوجه او شد و جریان را به پلیس اطلاع داد و چارلز به زندان منتقل شد تا دادگاه به کار او رسیدگی کند. چون پرونده دارای زندانی بود (زندانیدار رقم خورده بود) قاضی مربوط دو روز بعد (یازده سپتامبر 2003) به آن رسیدگی کرد. قاضی پس از شنیدن اظهارات نماینده دادستان شهر، اعلام کرد که نمی تواند چارلز را در زندان نگهدارد زیرا كه در قانون چنین عملی جرم شناخته نشده است.
درگذشت فیلمبردار هیتلر در 101 سالگی
لنی در 35 سالگی ـــــــــــــ لنی در 90 سالگی
یازدهم سپتامبر 2003 اعلام شد كه بانو «لنی ریفنستال» نابغه آلمانی فیلمبرداری مستند كه فیلمبردار ویژه هیتلر بود دو روز پیش از این در 101 سالگی در گذشته است. در سال 1945 ، پس از شكست رایش سوم، فاتحان جنگ این زن را هنرمندی كه مهارتش را در خدمت نازیسم و وسیله تبلیغ افكار و اعمال هیتلر قرار داده بود اعلام كردند و با این كه حكمی بر محكومیت او صادر نشد تا دهه های اخیر در آپارتمانی در مونیخ خود را منزوی كرده بود. وی سرانجام در سنین پیری و پس از اینکه احساس کرد که دیگر کسی او را نمی شناسد و انگشت نما نخواهد بود بار دیگر دست به دوربین برد و چند فیلم مستند از جمله فیلمی از جزایر مرجانی اعماق دریای «مالدیو» تهیه كرد. تكنیكی را كه بانو «لنی» در سال 1934 برای فیلمبرداری ابداع كرد مورد استفاده فیلمبرداران نسل امروز است.
مقایسه ویتنام با عراق به روایت کیسینجر
کیسینجر
هنری كیسینجر وزیر امور خارجه آمریكا در دوران حكومت های نیكسون و فورد به مناسبت انتشار كتاب تازه اش «بحران» ، 11 سپتامبر 2003 در مصاحبه ای طولانی كه با شبكه تلویزیون عمومی آمریكا ـ پی بی اس ـ انجام داد گفت كه در دوران وزارت او، آمریكا با دو بحران حساس رو به رو بود: یكی جنك 1973 اعراب و اسرائیل و دیگری جنگ ویتنام. ما در جنگ اعراب و اسرائیل برنده و در جنگ ویتنام بازنده شدیم. پیروزی ما در جنگ اعراب و اسرائیل این بود كه با تلاش و بازی های فراوان مانع از ورود شوروی به كمك سوریه به صحنه جنگ شدیم و با تشدید درگیری كردها با دولت وقت عراق، این كشور امكان نیافت به كمك سوریه بشتابد. کیسینجر متولد آلمان وضعیت عراق (سال 2003) با ویتنام آن روز را مقایسه كرد و گفت: تردید نیست كه آمریكا در عراق با یك جنگ خاص چریكی رو به روست، همانند جنگ ویتنام. با این تفاوت كه در ویتنام، شوروی و چین به كمونیست ها وسیعا كمك می كردند و اسلحه و كمك می رساندند. در عراق چنین کمکی مشاهده نمی شود. در ویتنام انفجار انتحاری هم کمتر دیده می شد.
    کیسینجر از اعضای جامعه یهودیان آمریکاست.
دشواری افراد نیروی ذخیره آمریکا در ماموریت طولانی
نهم سپتامبر 2003 (سه شنبه شب )، شبكه تلویزیونی سی بی اس آمریكا با خانواده های آن دسته از نظامیان آمریكایی مستقر در عراق كه از میان ذخیره ها انتخاب شده بودند مصاحبه كرد. مصاحبه شوندگان از شنیدن این خبر كه ماموریت آنان تمدید شده نگران و پاره ای از آنان گریان بودند. آنان كه طرف مصاحبه قرار گرفته بودند گفتند كه افراد ذخیره عمدتا دارای همسر و فرزند و كسب و كار هستند كه اگر بمدت طولانی ازخانه و شهر خود دور باشند كسب و كار را ازدست می دهند و بچه هایشان نیز بی تابی خواهند کرد. نزدیك به 20 در صد 181 هزار نظامی آمریكایی مستقر در سال 2003 در عراق و كویت از افراد ذخیره و احتیاط بودند.
برخی دیگر از رویدادهای 11 سپتامبر
 • 1541:   بومیان شیلی (اصطلاحا سرخپوست ها) شهر سانتیاگو (پایتخت فعلی شیلی) را توسط مهاجران اسپانیایی ساخته شده بود ویران ساختند، زیرا این مهاجران را مهاجم به سرزمین های خود می دانستند.
 • 1855:   در جریان جنگ كریمه، روسیه پس از یك سال جنگ بندر سباستوپلSebastopol را تسلیم انگلستان، فرانسه و سایر نیروهای مخالف خود كرد.
 • 1885:  


  دیوید هربرت لارنس نویسنده جنجالی انگلستان به دنیا آمد و 45 سال عمر كرد.
 • 1919:   سپاه تفنگداران ایالات متحده كشور هندوراس را تصرف كرد.
 • 1922:   فلسطین تحت الحمایه انگلستان قرار گرفت.
 • 2003:   بانو «آنا لیند» وزیر امور خارجه سوئد كه روز پیش از این در یك فروشگاه چاقو خورده بود در بیمارستان درگذشت. با این كه ضارب دستگیر شده است و دو سال از این ماجرا می گذرد هنوز انگیزه قتل به درستی روشن نشده است. این رویداد در آستانه یك رفراندم در سوئد انجام گرفت كه در آن نظر مردم درباره تبدیل پول ملی به «یورو» خواسته شد و بانو لیند از موافقان بود كه اكثریت مردم مخالفت كردند.
 • روزنامک نوشیروان (تاریخ جاری)
  اخطار شدید و بی سابقه ژنرال پرویز کیانی به آمریکا
  دهم سپتامبر 2008 ژنرال اشفاق پرویز کیانی رئیس ستاد ارتش پاکستان نسبت به حمله نظامی از داخل افغانستان به یک منطقه مرزی پاکستان (ایالت وزیرستان) که تلفات و زیان مالی به غیرنظامیان محل وارد ساخته است واکنش سخت نشان داد و اخطار کرد که عبور از مرز و انجام عملیات نظامی در قلمرو پاکستان و یا تیراندازی از آن سوی مرز و همچنین حمله هوایی به هیچوجه قابل قبول نیست، این کار حاکمیت پاکستان را نقض می کند. ما از حاکمیت وطن دفاع خواهیم کرد؛ دفاع با با پرداخت هرگونه بها!.
      این اعلامیه ژنرال کیانی، اخطاری خلاف انتظار دولت آمریکا تلقی شده است. این نخستین اخطار پاکستان به آمریکا از این دست در طول زمان بود که آمریکاییان انتظار شنیدنش را نداشتند.