تبلیغات
اس ام اس عاشقانه"فلسفی"تولد "سرکاری"عکس های دیدنی - مهمترین رویدادهای ایران و جهان در طول تاریخ در این روز 13 سپتامبر 22شهریور

 

دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و بالعکس

ایران
سالروز جنگ ماراتن که 490 سال پیش از میلاد روی داد
داریوش بزرگ
13 سپتامبر سالروز نبرد یك روزه ماراتن Marathon است كه در سال 490 پیش از میلاد روی داد و نیروی دریابرد ایران در آن موفق نبود و با تحمل تلفات عقب نشینی كرد.
    داریوش بزرگ، تنها با هدف گوشمالی آتنی ها - نه تصرف آتن - كه یونانی زبانهای آسیای صغیر (شهرها و جزایر ایونی) قلمرو ایران را تحریك به شورش و نافرمانی می كردند یك سپاه پیاده و سوار را با كشتی روانه سرزمین اصلی یونان كرد كه به صورت كشور - شهر یا ایالات متحده اداره می شد.
    این نیرو كه بزرگترین لشكركشی آمفی بیاس از آغاز تاریخ تا اواخر قرن 19 میلادی است پس از تصرف شهر ارتریا Eretria و جزیره ایوبویی Euboea (اوبوآ)، در ساحل شرقی اتیكا Attica پیاده شد.
     به نوشته مورخان یونانی، آتن و متحدان آن جز اسپارت برای دفاع، موفق به گردآوری ده هزار نظامی شده بودند و در انتظار نیروی اعزامی اسپارت بسر می بردند كه میلتیادس Miltiades فرمانده دفاع از آتن شنید كه فرمانده نیروهای دریا برد ایران بیش از نیمی از سربازان خود و عمدتا سواره نظام را به كشتی ها بازگردانده و قصد حمله مستقیم به شهر آتن را دارد و واحدهایی كه در شرق اتیكا باقی مانده اند در حال برپا كردن اردوگاه هستند، ولی زمینی كه در آنجا پیاده شده اند گود و نیمه باتلاق و سست است.
    
میلتیادس

وی پس از مشورت با هشت ژنرال دیگر تصمیم گرفت پیش از آن كه نیروی باقیمانده ایران در شرق اتیكا بتواند زمین بهتری بیابد و از اردو زدن فارغ شود به آن شبیخون زند. سربازان آتنی كه در زمین های با ارتفاع بیشتر و خشك موضع گرفته بودند با سرعت به سوی نیروی ایران به حركت درآمدند. واحدهای ایرانی كه در مركز صحنه بودند حمله آتنی ها را دفع كردند، ولی دو جناح راست و چپ تاب مقاومت نیاوردند و كل نیرو به محاصره درآمد. همزمان، كشتی های آتنی به كشتی های حامل تداركات نیروهای ایرانی كه بدون دفاع مانده بودند حمله بردند و نیز آنها را از دسترس نیروهای در حال جنگ دور ساختند. در این عملیات، به نوشته مورخان یونانی نیروی دریابرد ایران با تحمل شش هزار و چهارصد تن تلفات دست به عقب نشینی زد و آتنی ها به پاس نجات شهرشان در دلفی Delphi خزانه ای ساختند و به آپولو Apollo خدای خود هدیه كردند. سپس میلتیادس كه پیش بینی كرده بود ایران درصدد گرفتن انتقام برخواهد آمد دستور ساختن 200 كشتی جنگی را داد كه این بار ایران از راه خشكی به یونان حمله برد. منابع ایران تنها از پیروزمند نبودن این لشكركشی و خشم داریوش بزرگ از این پیش آمد و سوگند او كه از آتنی ها انتقام خواهد گرفت یاد كرده اند. داریوش گفته بودكه پسر پدرش نخواهد بود اگر انتقام نگیرد و تا هفت پشت نام پدر و نیاكانش را ذكر كرده بود كه اصطلاح هفت پشت از همان زمان باقی مانده است و ایرانیان می كوشیدند كه نام پدر، پدربزرگ و ... خود را تا هفت پشت به یاد داشته باشند و تاریخ كارهای خوب و بد آنان را به خاطر بسپارند.
     درپاره ای از تاریخها به ویژه كتابهای مورخان امریكایی روز 12 سپتامبر سالروز جنگ ماراتن ذكر شده است كه احتمالا به دلیل 6 تا 9 ساعت عقب تر بودن زمان در امریكا از آتن باشد.
    مورخان متفق القول نوشته اند كه از آغاز تاریخ بشر تا به امروز ، جهان امپراتوری با عظمتی چون امپراتوری پارسها در دوران هخامنشیان را به خود ندیده است كه بر پایه نظم اداری ، قانون ، توجه خاص به ارتباطات ( راهها ، بنادر ، پستخانه و... ) و تحمل ادیان و عقاید به وجود آمده بود.
    
امپراتوری ایران در زمان جنگ ماراتن

اعزام 3 انگلیسی به ایران با نیت .....
13 سپتامبر سال 1568 لارنس كیپمن، آرتر ادواردز و ریچارد ویلز در اجرای نیات دراز مدت دولت لندن، انگلستان را به مقصد ایران ترك كردند. ماموریت آنان راضی كردن دولت صفوی ایران به صدور مجوز چند مرگز انگلیسی (به نام ظاهری تجارتخانه) در شیراز، كرمان، اصفهان و تبریز بود تا سر پلهایی برای نفوذ در قاره آسیا باشند. سیاست دولت انگلستان در آن زمان برمدار رقابت با استعمار اسپانیا و وابستگانش (پرتغال و هلند) در آسیا قرار داشت كه صرفا از طریق دریا اقدام به گسترش نفوذ و استعمار در سرزمین های سایر قاره ها می كردند. این هیات انگلیسی یك سال بعد به قزوین (پایتخت وقت ایران) رسید.
زمینه سازی رادیویی برای کنار رفتن رضا شاه
13سپتامبر 1941 ( 22 شهریور 1320 ) رادیو های انگلیسی ـ لندن ، دهلی و ... ـ گزارشهای متعدد در این باره كه راهی جز استعفا برای رضا شاه نمانده و ظرف ساعات آینده به خواست متفقین كناره گیری و خود را تسلیم خواهد كرد پخش كردند ، و این اخبار ترس هواداران او را افزایش داده بود. سه روز بعد پایان كار رضا شاه بود.
    فروغی نخست وزیر دولت تازه، قبلا (18 شهریور) پس از چند بار مذاكره با نمایندگان انگلستان و شوروی كه نیروهایشان بدون برخورد با مقاومت جدی (به سبب مرخص شدن سربازان ایران) مجلس شورای ملی را به تشكیل یك جلسه فوق العاده دعوت كرده و در این جلسه، خود و وزیر خارجه اش گزارشی از مذاكرات و مكاتبات و نیز آخرین تحولات و خواست دولتین انگلستان و شوروی به نمایندگان داده بودند و روشن شده بود كه دولت انگلستان خواهان بركناری رضا شاه و تبعید او (به عنوان زندانی دولت انگلستان) از كشور است. چون فروغی كه مورد بی مهری رضا شاه بود و شهرت به دوستی با انگلستان داشت به این دو دولت وعده هایی داده بود؛ در پایان جلسه تقاضای رای اعتماد كرد كه مورد تایید قرار گرفت. به این ترتیب، همه جز رضا شاه از توطئه و خواست نهایی انگلستان آگاه بودند. انگلستان كه در آغاز كار از رضا شاه حمایت می كرد، از سال 1935 (1314خورشیدی) كه وی متوجه آلمان به دلیل روی كارآمدن هیتلر شده بود و راه ناسیونالیستی در پیش گرفته بود درصدد بركنار كردنش برآمده بود. رضا شاه با موسولینی ناسیونالیست هم روابط دوستانه برقرار كرده بود و با كمك او و بدون اطلاع انگلستان برای ایران نیروی دریایی به وجود آورده بود و با این نیرو به اخراج انگلستان از مناطقی از خلیج فارس دست زده بود.
در قلمرو اندیشه
سالروز درگذشت دانته، و نگاهی کوتاه به كارهای او
دانته
دانته الی جیاری Dante Alighieri شاعر، نویسنده و اندیشمند ایتالیایی قرون وسطی، 13 سپتامبر سال 1321 میلادی در تبعید درگذشت. وی كه به سال 1265 در فلورانس به دنیا آمده بود 56 سال عمر كرد. از دانته به عنوان بزرگترین شاعر قرون وسطای اروپا نام می برند. وی Divine Comedy را (كه در ایران «كمدی الهی» ترجمه شده است) و از شاهكارهای ادبیات اروپا بشمار می رود به شعر گفته است. دانته تحصیلات كلاسیك و الهیات داشت. زندگانی نو La Vita Naova اثر دیگر او مجموعه ای از 31 شعر است كه با تفسیر و نثر آنها را به هم پیونده زده است. چند تالیف غیر داستانی و یك كتاب نیمه تمام در حكمت (فلسفه) هم از او باقی مانده است.
    دانته در زمینه سیاست در آرزوی ایجاد یك حكومت جهانی بر پایه معنویات بود كه در سایه آن، مردم هم این دنیا را داشته باشند و هم آن دنیا را. نامه های دانته را هم پس از او به صورت یك كتاب درآورده اند كه خواندنی است. دانته در عین حال یك ناسیونالیست ایتالیایی بود و آرزو داشت كه وطنش بار دیگر وحدت خود را بازیابد و معتقد بود كه زبان واحد كمك بزرگی به تامین وحدت یك ملت می كند. وی بر پایه همین باور و با هدف تحقق ایتالیای متحد كه در زمان او به صورت شهرهای مستقل و یا مناطق تحت سلطه قدرتهای اروپایی بود بیشتر آثار خود را به جای لاتین كلاسیك كه زبان طبقه خاص و تحصیلكردگان بود به ایتالیایی (ایتالیک) كه زبان مردم كوچه و بازار بود نوشت كه گام بزرگی در راه تامین وحدت ایتالیائی ها به شمار می رود كه به ایجاد كشور واحد ایتالیا در قرن 19 انجامید.
    دانته در سال 1301 میلادی كه گروه سیاسی مخالف او در فلورانس روی كار آمده بودند به «راونا Ravenna » تبعید شده بود كه تا پایان عمر در همانجا مانده بود.
در قلمرو دموکراسی
انتقاد جهانی از انحراف «دمكراسی»، بیش از همیشه
در دو هفته نخست سپتامبر 2008 به مناسبت نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تفسیر رسانه ها عمدتا درباره انتخابات و دمکراسی بود.
    در دهه های اخیر انتقاد از وضعیت انتخابات در كشورهای مختلف رو به گسترش بوده است و افشاء هرمقام انتخابی كه به رسانه ها كشانده می شود، وسیله تازه ای برای انتقاد از دمكراسی را به دست می دهد كه اثبات می کند از اصول خود منحرف شده است.
     چند مثال از انتقادهایی از این دست در سپتامبر 2008 و تنها در كشور آمریكا:
    
     ــ محكومیت به زندان و كناره گیری کوام کیلپاتریک Kwame Kilpatrick شهردار انتخابی شهر بزرگ دیترویت آمریكا كه متهم به داشتن روابطی با بانو کریستین بیتی Christine Beatty رئیس دفتر شهرداری شده بود و ولخرجی های مربوط از صندوق شهرداری. وضعیت اقتصاد شهر دیترویت معروف به پایتخت اتومبیلسازی از سال 2006 تاکنون (سال 2008) به علت رکود کسب و کار اتومبیلسازهای آمریکایی و بیکار کردن برخی از کارکنان و درنتیجه درآمد شهرداری آن رضای بخش نبوده است. پدر کیلپاتریک قبلا از اعضای کنگره آمریکا بود و خود او یک حقوقدان است!. ظاهرا نام اول وی (کوام) از اسم انقلابی معروف کشور آفریقایی غنا و نخستین رئیس جمهور این کشور (کوام نکرومه = قوام نکرومه) اقتباس شده است. انتخاب چنین نامی در آمریکا مرسوم نیست.
    
شهردار دیترویت و کریستین


     ــ كشف این موضوع كه چارلز رانگل Richard Rangel رئیس كمیسیون امور مالی (Ways and Means) مجلس نمایندگان آمریكا (كه باید ناظر بر مالیاتها باشد) قسمتی از درآمدهای خودرا به اداره مالیات بردرآمد گزارش نكرده بود!. وی بعدا از این عمل پوزش خواست.
    
    ــ تئودور استیونس (تد استیونسTed Stevens) سناتور آلاسكا (متولد 1923) كه برایش به اتهام دریافت چند مورد هدیه! از کمپانی "ویکو" ویژه لوله های نفتی و ساختمانسازی از سوی هیات منصفه بزرگ (گراند ژوری) قرار مجرمیت صادرشده و پرونده او در فهرست محاكمات دادگاه قراردارد دوباره از جانب حزب مربوط (جمهوریخواه) برای یك دوره دیگر نامزد سناتوری شده است!. سناتور استیونس از سال 1968 (تا سال 2008 چهل سال تمام) عضو سنای آمریکا بوده و در زمانی که حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا اکثریت داشت دارای عنوان President Pro Tempore (رئیس سنی سنا) بود یعنی در صورت درگذشت رئیس جمهور، معاون او و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برجای رئیس جمهور می نشست.
    
Ted Stevens


    ــ طبق تحقیق "براین راسBrian Ross" گزارشگر اینوستیگیتیو شبکه "ای.بی.سی" و چند گزارش مطبوعاتی دیگر، بیشتر هزینه های یكصد میلیون دلاری برگزاری كنوانسیونهای دو حزب اصلی آمریكا كه دهها سال است انتخابات این کشور را در انحصار خود قرارداده اند كورپوریشن های بزرگ تامین كرده اند و قطعا از رئیس جمهور آینده انتظار عنایت به خواستهایشان را دارند! و لابی ییست ها (واسطه های امور پارلمانی - سیاسی) نیز به تبلیغات نامزد مطلوب کمک بسیار می کنند و .... این كنوانسیون ها نامزدهای دو حزب را تعیین می كنند. پیش از رسمیت یافتن تعیین نامزدها دركنوانسیونها و اعلام قبولی آنان، در آمریكا دادن چنین كمكهایی منع قانونی ندارد.
    
بریان راس با قراردادن این عکس و نوشته در سایت خود از مخاطبان می خواهد که برای تحقیق به او "سر نخ" بدهند


    ــ شبكه های تلویزیونی آمریكا كه متعلق به كمپانی های بزرگ فعال در اموری غیر از رسانه داری هستند (مثلا جنرال الكتریك، وستینگهاوس و ...) ماههاست كه بیشتر وقت اخبار خودرا به نامزدهای دو حزب اختصاص داده و هركدام غیر مستقیم از نامزد یك حزب جانبداری می كنند و به این ترتیب با خط دادن به مردم و تاثیرگذاری بر ذهن آنان (انتخاب كنندگان) وضعیت انتخابات (كار تمرین دمكراسی) را به دست گرفته اند كه نه تنها خلاف ژورنالیسم اصیل بلکه اصول دمكراسی است كه در طول زمان خون های بسیار برای تحقّق آن نثار شده است.
    
Sarah Palin و پسرشTrig - شبکه ها بارها این تصویر را پخش کرده اند، مثل اینکه مادران دیگر بچه هایشان در بغل نمی گیرند!


     ــ در حالی كه دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریكا دست در دست هم قدم می زنند و عكسشان در این حالت بسیار دوستانه در روزنامه ها (رسانه های چاپی) منتشر می شود، در آگهی های تبلیغات انتخاباتی كه از شبكه های تلویزیونی پخش می شود شدیدا و گاهی زننده یكدیگر را نفی می كنند و این، نشانه آنست كه اعلان ها را دیگران تهیه می كنند و صورتحساب برای كورپوریشن ها ارسال می شود!.
    
رفتار دو نامزد باهم با اعلانهای منفی تلویزیونی کاملا متفاوت است!

در دنیای تاریخ‌نگاری
تاریخ فراموش شدگان
11 سپتامبر 2005 «جد هووارد» تاریخدان آمریكایی دیروز جایزه انساندوستی گرفت. وی كه علاوه بر 36 سال تدریس تاریخ، چند كتاب تاریخ هم تالیف كرده و به نوشتن مقاله برای رسانه ها و مصاحبه با آنها ادامه می دهد همان تاریخدانی است كه در تالیف خود تحت عنوان «فراموش شده ها» به تاریخنگاران جوانتر توصیه كرده است كه به جای نوشتن كارهای قدرتمداران و مقامات سابق، اندیشه ها ـ كارها و دردهای افراد بی قدرت را كه قرن هاست از سوی بیشتر مورخان به فراموشی سپرده شده و از قلم افتاده اند بنویسند. بیوگرافی این فراموش شدگان (فراموش شده توسط مورخان) به مراتب روراست تر، دقیق تر و جالب تر است و بر دل می نشیند، در ذهن نقش می بندد و در نتیجه بكار بسته می شود. مجموعه همین شرح حالها، تاریخ اجتماعی یك كشور را به دست می دهد.
    
در قلمرو رسانه‌ها
زادروز «امید»، جنتلمن روزنامه نگاری وطن
«امید پارسا نژاد» از نسل تازه روزنامه نگاران با استعداد ایران 22 شهریور 1349 (13 سپتامبر 1970) به دنیا آمده است. توصیف استعداد او در روزنامه نگاری و علاقه مندی اش به این حرفه همینقدر بس كه هفت سال پس از ورود به دنیای خبر، در روزنامه پرفروش همشهری به سمت دبیری صفحه تعیین و ادیتور شد. «امید» در سمت دبیری صفحه آخر همشهری كه مهمترین صفحه پس از صفحه اول هر روزنامه است آنچنان مهارت و صداقت و بیطرفی از خود نشان داد كه روزنامه نگاران ارشد، از جمله نوشیروان كیهانی زاده با طیب خاطر مطالب خود را به او می دادند تا ادیت، تیترگذاری و انتخاب عكس كند و به چاپ برساند. «امید» در رفتار با دیگران و رعایت نزاكت و ایستادن روی وعده ها و سرعت در انجام كارها و پاسخ دادن به افراد و انجام هركمكی كه از دستش برآید آنچنان دقیق و متعهد است كه شهرت «جنتلمن» روزنامه نگاری ایران به دست آورده است. خشمگین نمی شود و همیشه لبخند برلب دارد. او از آغاز پیدایش «همشهری» با آن همكاری می كند. وی كه در عین حال به کار پژوهش علاقه مند است، در روزنامه «شرق» یك ستون تاریخ دارد كه هر روز چاپ می شود و عمدتا درباره مسائل ایران در دو قرن گذشته می نویسد. مطالعه این ستون، مهارت «امید» را در ناراتیو نویسی نشان می دهد. «امید» كه بر زبان انگلیسی مسلط است در تمامی اوقات فراغت به مطالعه در تاریخ و روزنامه نگاری كه قلمرو مشترك دارند می پردازد و نخستین روزنامه نگاری است كه كار گرفتن مطلب و عكس از روزنامه نگاران دیگر را از طریق «ای میل» كه در ایران سابقه نداشت متداول كرد و از این راه، هزینه روزنامه ها را كاهش داد كه قبلا از طریق فاكس، مطلب دریافت می كردند. بنابراین، «امید» در روزنامه نگاری الكترونیك مهارت كامل دارد كه امروز، مورد نیاز بی چون و چرا است. «امید» معتقد به چاپ مطلب بدون عكس نبوده است زیرا تصویر و تیتر جالب است كه مخاطب را به خواندن مطلب جلب می كند. وی در زمان دبیری صفحه آخر همشهری كه بیش از پنج سال طول كشید اصرار فراوان كرد تا ستون های «امروز در تاریخ»، «رویدادهای رسانه ها» و «پرسش پزشكی» به این صفحه منتقل شود. راضی كردن سردبیری دقیق چون محمد عطریانفر و معاونش خسرو قدیری (از روزنامه نگاران قدیمی كشور) به چنین انتقالی، كاری آسان نبود.
    بسیاری از روزنامه نگاران قدیمی كه «امید» با آنان همكاری داشته در این واقعیت متفق القولند كه «امید پارسا نژاد» امید آینده مطبوعات وطن است. در میان روزنامه نگاران بنام، روش كار او به «ر. اعتمادی» و «محمد بلوری» نزدیكتر است تا به غلامحسین صالحیار. وی در آموزشی كردن مطالب روزنامه همان نظری را دارد كه دكتر فریدون وردی نژاد برای نخستین بار در وطن ما مطرح ساخت و در روزنامه ایران كه خود او تاسیس كرده بود به اجرا گذاشت و اینك همین روش را در دانشكده خبر تدریس می كند. محال است امید پارسا نژاد مطلبی را كه ارزش چاپ شدن ندارد و چیزی عاید مخاطب نمی كند به چاپخانه بفرستد.
    امید پارسا نژاد دارای همسر و فرزند است.
سایر ملل
كاپیتولینوس و مقایسه جالبی از فیدل كاسترو
13 سپتامبر سال 509 پیش از میلاد معبد ژوپیتر در كاپیتولینوس (كاپیتولاین هیل) در شهر «رم» گشایش یافت. «كاپیتولاین هیل» یكی از هفت تپه معروف شهر رم است. فوروم روم عهد باستان (محل اجتماعات عمومی و ایراد نطق و آویختن شعار) در نزدیكی همین تپه و نه چندان دور از محل سنای روم قرار داشت.
     اوایل قرن نوزدهم، آمریكایی ها نیز مجموعه ساختمان دو مجلس مقننه این فدراسیون (كنگره) را كه بر زمینی بلندتر از اطراف خود در شهر واشنگتن ساخته شده است «كاپیتول هیل» نامیدند كه به همین نام باقی مانده و «كاپیتولینوس» رم باستان را یادآور می شود. فیدل كاسترو اخیرا گفته است كه دولت واشنگتن اینك (از اواخر دهه 1980) همان سیاست امپراتوری روم باستان را در پیش گرفته است، و تفاوت این زمان با آن عهد این است كه دیگر، امپراتوری ایران وجود ندارد كه در برابرش بایستد.
آغاز کار ساختن دیوار «هادریانوس» در بریتانیا    13 سپتامبر سال 122 میلادی به دستور «هادریانوس» امپراتور وقت روم، كار ساختن یك دیوار طولانی سنگچین عرضی در بریتانیا آغاز شد كه طوایف اسكاتلند را از تعرض به اینگلند (یك بخش دیگر از بریتانیا) باز دارد و انگلیسی ها را از یك ترس و بیم دائمی نجات دهد. چون در دروازه های این دیوار، دریافت گمرك و عوارض برقرار شد، این دیوار كه آثار آن هنوز باقی مانده است مرز انگلستان و اسكاتلند شناخته شد. قرنها بریتانیا بمانند سایر نقاط اروپا، جزیی از قلمرو امپراتوری روم بود.
نخستین تصادف اتومبیل منجر به مرگ
هنری بلیس

سیزدهم سپتامبر سال1899 «هنری هیل بلیس» به عنوان نخستین قربانی تصادف اتومبیل در آمریكا و دومین آن در جهان جان خود را از دست داد. وی در خیابان 74 غربی شهر نیویورك با تاكسی شماره 43 تصادف كرده بود. نخستین انسانی كه قربانی تصادف اتومبیل شده بود زنی به نام «بریجت دریسكول» بود. وی در 17 اوت 1896 در لندن با اتومبیل تصادف كرده بود. بریجت از عرض خیابان می گذشت كه اتومبیلی كه تنها هفت كیلومتر در ساعت سرعت داشت وی را به گوشه ای پرتاب كرد. این اتومبیل به نوبت كسانی را كه مشتاق تجربه سوار شدن در درشكه بدون اسب بودند در خیابانی سنگفرش به طول دو كیلو متر سواری می داد.
ترور نخست وزیر روسیه در برابر چشم تزار!
ستولی پین
13 سپتامبر سال 1911 آركادویچ پتر ستولی پین Stolypin نخست وزیر روسیه ظاهرا به اشاره تزار نیكلای دوم در اپرای كی اف در حضور پادشاه روسیه هدف دو گلوله قرار گرفت و پنج روز بعد در بیمارستان درگذشت. قبلا هم در خانه او بمب كار گذارده بودند كه ضمن این انفجار، Stolypin پسر و دختر و 21 تن از همكاران و بستگانش را از دست داده بود. همه باستولیپین كه 5 سال نخست وزیر روسیه بود و انقلاب بلشویكی شش سال بعد (1917) را پیش بینی كرده بود و می خواست با یك راه میانه و ناسیونالیستی از آن پیشگیری كند مخالفت می كردند. به دلیل اصلاحات ارضی و دادن آزادیهای مطبوعاتی و موافقت با تاسیس اتحادیه و سندیكا، تزار و سرمایه داران با او مخالف بودند و سوسیالیستها هم به این سبب كه راههای ستولیپین، انقلاب اساسی را به تعویق می اندازد با او دشمنی داشتند و تعطیل كردن مراكز فرهنگی سایر ملیتهای امپراتوری روسیه هم مزید بر علت شده بود و غیر روسها او را ناسیونالیست افراطی و دشمن خود تلقی می كردند. پس از انقلاب اكتبر 1917 معلوم شد كه قاتل وی از عوامل پلیس تزار بوده است. تاریخ این ترور را یك اشتباه تزار می داند كه با از دست دادن این دریچه اطمینان باعث انهدام خود و روی كارآمدن بلشویكها شد.
     قاتل ستولی پین مردخا بوگروف Mordkha Bogrov وكیل دعاوی و یك یهودی بود. او در عین حال برای پلیس مخفی تزار خبرچینی می كرد.
     ستولی پین هنگام مرگ 49 ساله بود. دو دختر از فرزندان تزار هنگام تیراندازی در كنار پدر و شاهد ترور بودند. مردخا دو گلوله به سوی نخست وزیر شلیك كرد. وی بدون برخورد با مانعی وارد جایگاه ویژه تزار در تالار اپرا شده بود.
انتشار عکس کارهای هنری ما قبل تاریخ
13 سپتامبر سال 1940 عکسهای نقاشی هایی که روز پیش از این در غار Las Caux در فرانسه کشف شده و متعلق به دوره پیش از تاریخ بود كه بر دیوارهای سنگی غار كشیده شده است انتشار یافت که مهارت نقاش برای همگان شگفت انگیز بود. این کارهای هنری نشان داد كه مردم آن زمان (پیش از پیدایش خط، وخواندن و نوشتن) در هنر دست كمی از مردم امروز نداشتند.
    
نمونه هایی از نقاشی های به دست آمده در غار، مربوط به پیش از تاریخ


    
آغاز حمله آلمانی ها به استالینگراد
حمله نیروهای آلمان به شهر استالینگراد (ولگوگراد امروز) از 13 سپتامبر سال 1942 آغاز شد كه دفاع از آن به صورت یك حماسه درآمده است. استالینگراد آخرین حد پیشروی نیروهای آلمانی در خاک شوروی بود.
    
دفاع در داخل شهر

560 شکایت از سو ء استفاده جنسی کشیش های کاتولیک تنها یک ایالت آمریکا
13 سپتامبر 2003 رسانه های آمریكا گزارش داده بودند كه بالاخره رئیس كلیسا های كاتولیك ایالت ماساچوست این كشور برای پایان دادن به جنجال جنسی كشیشها، پذیرفت كه به 560 شاكی جمعا 85 میلیون دلار بپردازد و آنان را پیش از آن كه قضیه در دادگاهها مطرح شود و دلسردی مراجعان به كلیسا ها را باعث گردد خاموش سازد. همه شاكیان مدعی شده بودند كه مورد سوء استفاده جنسی كشیشها قرار گرفته بودند. كشیشهای كاتولیك پیش از ورود به این كسوت باید حق ازدواج را از خود سلب كنند!.
دود سیگار، طاعون قهوه ای!
13 سپتامبر 2003 گزارش یك سازمان جهانی بررسی مرگ و میر ناشی از بیماری ها اعلام كرد كه در سال 2000 در سراسر جهان، دود سیگار باعث مرگ 4 میلیون و 840 هزار تن شده است و تعجب در این است كه شمار قربانیان سیگار در كشورهای صنعتی (غنی تر) كه افراد دسترسی به اطلاعات (اخبار پزشكی) دارند بیشتر، و از رقم ذكر شده، دومیلیون و 430 هزارنفرشان از این كشورها بوده اند كه حاكی از ضعف اراده است. در همه بیماری ها، جای پای دود سیگار را می توان یافت. در این گزارش از دود سیگار به عنوان «طاعون قهوه ای» نام برده شده بود. سازمان جهانی بهداشت اخیرا سیگار را قاتل شماره یك بشر اعلام كرد.
    مشروح گزارش "طاعون قهوه ای" در مجله علمی lancet، چاپ لندن آمده بود.
شورش پروتستانهای ایرلند شمالی ها
11 سپتامبر 2005 پروتستانها (اكثریت جمعیت ایرلند شمالی) هم در بلفاست و چند منطقه دیگر شورش کرده بودند. این شورش که چند روز ادامه یافت در ساعات شب شدت می یافت بگونه ای که در دومین شب 40 مامور پلیس مجروح شده بودند. پروتستانهای افراطی در جریان شورش خود، در خیابانها اتومبیلها را آتش می زدند. آنها به جای تفنگ، از نارنجك دست ساز (اصطلاحا خانگی) هم استفاده می کردند. در طول دهها سال، این اقلیت كاتولیك ایرلند شمالی بود كه شورش می كرد تا این سرزمین به جای انگلستان به جمهوری ایرلند وابسته شود كه این بار، اكثریت پروتستانهای ایرلند شمالی شورش كرده بودند!. آنان مخالف امتیازهایی بوده اند كه اخیرا به كاتولیك ها داده شده است.
بکارگیری راكت 107 میلیمتری در عراق
12سپتامبر 2005 مقر كنسولگری آمریكا در بصره كه همان كاخ سابق صدام حسین در این، دومین شهر بزرگ عراق است مورد اصابت چهار راكت 107 میلیمتری ساخت چین قرار گرفت. در طول جنگ ویتنام، ویت كنگها از این راكتها استفاده می كردند كه بكار بردنشان بسیار آسان است. در سپتامبر 2005 بكار بردن راكت 107 میلیمتری، یك عنصر تازه در مسئله عراق تلقی شده بود.
برخی دیگر از رویدادهای 13 سپتامبر
  • 1506:   «میشل دو مونتاین» نویسنده و فیلسوف فرانسوی در 59 سالگی درگذشت.
  • 1759:   در جریان جنگ هفت ساله فرانسویان و انگلیسی ها در آمریكای شمالی كه در این جنگها بومیان (سرخپوستان) متحد فرانسه بودند، نیروهای مشترك فرانسه و سرخپوستان در منطقه كوبك (كانادا) از انگلیسی ها شكست خوردند. هدف هر دو دولت خوردن آمریكای شمالی بود و لذا با هم در جنگ و ستیز بودند.
  • 1788:   شهر نیویورك موقتا به عنوان پایتخت ایالات متحده (13 مهاجر نشین انگلیسی) اعلام شد. در آن زمان هنوز شهر واشنگتن به وجود نیامده بود.
  • 1789:   به علت گرانی نان در پاریس، مردم دست به غارت نانوائی ها زدند كه بر اثر تیراندازی 90 تن كشته شدند.
  • 1791:   انقلابیون لوئی شانزدهم پادشاه وقت فرانسه را مجبور به امضای قانون اساسی تازه این كشور كردند كه حقوق غیرقابل نقض مردم را تعیین و تضمین كرده بود.
  • 1900:   میهندوستان فیلیپینی كه با اشغال نظامی كشورشان توسط آمریكا مبارزه مسلحانه می كردند یك واحد نظامی آمریكا را شكست دادند. آمریكا پس از پیروزی در جنگ با اسپانیا، دست به اشغال چند مستعمره آن از جمله فیلیپین زده بود. فیلیپین كه نام فیلیپ پادشاه اسپانیا بر آن گذارده شده است قرنها و از زمان ماژلان مستعمره اسپانیا بود.
  • 1940:   لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان) كاخ سلطنتی باكینگهام را درلندن بمباران كرد. در همین روز از همین سال نیروهای موسولینی كه درصدد احیاء امپراتوری روم باستان بود خاك مصر را كه در كنترل انگلستان بود مورد حمله قرار دادند.
  • 1971:   شورش زندان «اتیكا» در نیویورك به دست گارد ملی ایالت سركوب شد و 42 زندانی به دست افراد این گارد كشته شدند.
  • 1999:   در انفجار بمب در مسكو 119 تن جان باختند.