تبلیغات
اس ام اس عاشقانه"فلسفی"تولد "سرکاری"عکس های دیدنی - زندگی نامه باراک اوباما
دوشنبه 11 مرداد 1389

زندگی نامه باراک اوباما

   نوشته شده توسط: سوزی مانکن    

 

دیکشنری آنلاین انگلیسی به فارسی و بالعکس

زندگی نامه باراک اوباما

پارس تاجران- اوباما فردی دو رگه است. او در هونولولو، مرکز ایالت هااوایی، جایی که والدینش مشغول تحصیل بودند متولد شد. پدرش اهل کنیا بود و به عنوان اولین دانشجوی آفریقایی وارد دانشگاه هاوایی شد. او عضو گروه محلی لو در کنیا بود (گروهی که تعداد زیادی از اعضای آان در دهه ی 50 برای استقلال کنیا تلاش زیادی کردند).کودکی باراک اوباما

"پدر من با کار زیاد و پشتکار توانست فرصت درس خواندن در مکانی جادویی- آمریکا- را بیابد. کشوری که مهد آزادی و فرصت برای بسیاری از آنهایی بود که پیشتر به این کشور آمده بودند."

 مادر اوباما « آن دوآم » ، مادری آمریکایی (اصالتا اهل ویچیتا از کانزاس) و سفید پوست است. اجداد مادر او در قرن 19 از فعالان جنبش های ضد برده داری بودند.زندگی زناشویی والدین اوباما تداوم چندانی نداشت.

در اوایل دهه ی 1960 ازدواج بین نژادهای مختلف در آمریکا نادر و در بعضی از ایالت ها عملا غیر قانونی بود. در نتیجه به علت فشارهای مختلف از جانب خانواده ی« آن » ، وقتی اوباما دو ساله بود والدینش از هم جدا شدند. پس از این جدایی ، پدر اوباما، هاوایی را ترک کرده و وارد دانشگاه هاروارد شده و دکترایش را در آنجا در رشته ی اقتصاد می گیرد.

سر انجام پدرش به کنیا بازگشت و در سانحه ی رانندگی در گذشت.

مادر اوباما با فردی اندونزیایی که در صنعت نفت کار می کرد ازدواج کرد و وقتی اوباما شش سالش بود آنها به اندونزی نقل مکان کردند. خانواده ی اوباما در نزدیکی پایتخت اقامت کرده و در آنجا خواهر ناتنی او متولد شد. چند سال بعد وقتی اوباما 10 سالش بود به هاوایی بازگشت و نزد خانواده ی مادرش ساکن شد

                                                       در ادامه مطلب

در ۱۹۸۸ باراک اوباما به دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد پیوست و اولین رییس سیاه پوست نشریه حقوقی این دانشگاه شد. سپس به شیکاگو بازگشته و به عنوان یک وکیل حقوق مدنی مشغول فعالیت شد.

میشله، همسر او نیز یک وکیل است و آنها دو فرزند دختر دارند. اگرچه پدر و پدرخوانده باراک اوباما هردو مسلمان بودند اما او یک مسیحی بار آمده و در ۴ سالگی که در اندونزی زندگی می کرد، به جای شرکت در مدرسه ( مکتب مذهبی مسلمانان) به مدارس کاتولیک و یا سکولار رفته است. از سمت راست:باراک اوباما-مادرش-خواهرش و پدرخوانده اش

باراک اوباما متولد 4 اگوست 1961 ، سناتور ایالت ایلینوی و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا، اولین آفریقایی آمریکایی است که توانسته است نامزدی انتخابات ریاست جمهوری یک حزب مهم در آمریکا را به دست آورد.سناتور اوباما دارای لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه کلمبیا، و دکترای حقوق از دانشگاه هاروارد

 است. وی از سال 1997 تا 2004 به عنوان استاد دانشگاه، فعال سیاسی و حقوق دان فعالیت کرده است. پس از تلاشی ناموفق برای ورود به مجلس نمایندگان در سال 2000 ، وی اعلام کرد که قصد دارد نامزد سنای ایالات متحد در ژانویه ی 2003 شود.

زندگی سیاسی

پس از کسب پیروزی اولیه در مارس 2004 برای احراز نمایندگی دموکرات ها در انتخابات سنا، اوباما سخنرانی معروفی در کنوانسیون ملی دموکرات ها ایراد کرد. او در نوامبر 2004 با کسب 70 درصد آرا توانست سناتور ایالت ایلینوی شود.پدر باراک اوباما

وی به عنوان نماینده ای از اقلیت دموکرات در کنگره ی صد و نهم، قانونی را برای کنترل سلاح های متعارف و افزایش پاسخ گویی عمومی در استفاده از بودجه ی فدرال پیشنهاد کرد. در کنگره ی کنونی نیز او حامی قوانینی در مورد، لابی ها و تقلبات انتخاباتی ، تغییرات آب و هوا، تروریسم هسته ای و مراقبت از نظامیان بازگشته از عراق بوده است. و از زمان اعلام قصد خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، اوباما بر پایان دادن جنگ عراق ، افزایش استقلال انرژی ، کاهش نفوذ لابی ها و فراهم کردن بیمه درمانی همه گیر تاکید کرده است.

 

اوباما در 4 ژانویه 2005 وارد سنا شد.با وجود تازه وارد بودن در واشنگتن او گروهی از مشاوران خبره را که معمولا سناتورهای تازه کار به آن توجهی نمی کنند به کار گرفت. او« پیت روز»، کهنه سرباز قدیمی در امور سیاست ملی را به عنوان رییس ستاد خود انتخاب کرد. او همچنین« کارن کورن بلو» اقتصاددان را به عنوان معاون سیاسی خود منصوب کرد. وی همچنین مسئولان اجرایی پیشین کلینتن، « آنتون لیک» و« سوزان رایس» را به عنوان مشاوران سیاست خارجی خودش برگزید.

اوباما پنجمین آفریقایی آمریکایی است که به سنا راه پیدا کرده و همچنین سومین آفریقایی آمریکایی است که با رای بالا به عنوان سناتور برگزیده شده است. وی تنها سناتوری است که عضو کمیته ی حزبی سیاهان کنگره است.«سی کیو» که هفته نامه ای فرا حزبی است، او را براساس تمام آرا و مصوبات سنا بین سال های 2005 تا 2007 وفادار ترین دموکرات معرفی کرده است . وی همچنین براساس نظرسنجی انجام گرفته از سوی مجله ی نشنال ژورنال به عنوان لیبرال ترین سناتور در سال 2007 انتخاب شده است.

باراک و مادرش

موضع گیری های سیاسی

اوباما از اولین مخالفان سیاست های دولت بوش در عراق بوده است. در دوم اکتبر 2002 روزی که کنگره مصوبه ی جنگ عراق را تصویب کرد و به دولت بوش مجوز جنگ را داد، اوباما در اجتماع بزرگی از مخالفان جنگ عراق در شیکاگو سخنرانی کرد. باراک اوباما همره با پدر و مادر بزرگ مادری اش

در 16 مارس 2003 ، هنگامی که جورج بوش اولتیماتوم چهل و هشت ساعته ای به صدام حسین برای خروج از عراق یا مواجهه با جنگ داده بود ، اوباما در بزرگترین اجتماع ضد جنگ در شیکاگو سخنرانی کرد و اظهار داشت که هنوز برای جلوگیری از وقوع جنگ "دیر نشده است".

این مساله او را از سایر رقبایش در انتخابات سنا در سال 2004 که به جنگ رای مثبت داده بودند متمایز کرد.

وی همچنین سعی کرده است مخالفت خود با جنگ عراق قبل از شروع آن را به موضوعی برجسته در تبلیغات انتخاباتی اش تبدیل کند. و این مخالفت او با جنگ عراق، به او کمک کرده است که در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری 2008 از چهار سناتور دیگری که به لایحه جنگ رای مثبت داده بودند متفاوت باشد (سناتو کلینتن،بایدن ، ادواردز و داد)

وی در سخنرانی ای در شورای روابط جهانی شیکاگو خواستار کاهش تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق و آغاز گفتگو های دیپلماتیک با سوریه و ایران شده است. وی همچنین در سخنرانی ای در برابر لابی اسرائیلی ایپک مدعی شده که تنها راه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی، گقتگو و دیپلماسی است. اوباما در عین حال گفته است که گزینه ی نظامی هنوز بر روی میز است. وی همچنین خواستار جلوگیری سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران شده است.

باراک همراه همسرش و دو دخترش

جنجال های اوباما

* در مارس 2008 ارتباط بیست و سه ساله ی اوباما با کشیش پیشینش «جرمایا رایت» بحث و گفتگوی زیادی را ایجاد کرد. بعد از ان که شبکه ی « ای بی سی» سخنرانی های سیاسی و نژادی کشیش« رایت » را پخش کرد ، اوباما مجبور شد سخنان او را محکوم کند و رابطه ی خود را با او پایان دهد. و بعد از آنکه کشیش کاتولیک «مایکل فلگر» سخنان تهین آمیزی نسبت به کلینتن بیان کرد در 31مارس 2008 اوباما استعفای کتبی خود را از کلیسای ترینتی، ، اعلام کند. جوانی باراک اوباما

* عده ای می گویند که کلمه ی باراک در اصل کلمه ای عربی است و در حقیقت همان کلمه ی برکت است، هر چند او در یک سخرانی تلاش کرده ریشه ی اسم خود را به زبان عبری نسبت دهد. برخی نیز ادعا می کنند که نام کامل او باراک حسین اوباما می باشد. این ارتباط تایید نشده ی او با اسلام نگرانی شدید محافل صهیونیستی را بر انگیخته است.

* همچنین او در کتاب خاطراتش اعتراف کرده که در زمان نو جوانی اش کوکاین ، الکل و ماری جو انا مصرف کرده است.

* و همینطور گفته می شود پدر او در کنیا چوپان و خادم انگلیسی ها بوده است.

آقای اوباما از حمایت اوپرا وینفری، یکی از ستارگان محبوب تلویزیون آمریکا برخوردار است. این ستاره نه تنها از او خواست که نامزد انتخابات شود بلکه در تبلیغات انتخاباتی او نیز تلاش فعال دارد.

آقای اوباما اغلب به شوخی می گوید که مردم نامش را به اشتباه "آلاباما" و یا "یوماما" می گویند.
شبکه سی ان ان آمریکا پس از آنکه نام او را به اشتباه در طول خبری درباره اسامه بن لادن به روی صفحه آورد، مجبور به عذرخواهی شد.

باراک در انتخابات